Burze z gradem w wielu regionach Polski

i

Autor: Brigipix/cc0/pixabay Burze z gradem w wielu regionach Polski

Uwaga na burze z gradem w Małopolsce! Mogą pojawić się trąby powietrzne! [OSTRZEŻENIE IMGW]

2020-06-17 11:52

Zgodnie z prognozami synoptyków w środę, 17 czerwca na terenie całej Małopolski można spodziewać się burz z gradem, którym towarzyszyć mają opady deszczu sięgające lokalnie 50 mm oraz porywisty wiatr. IMGW nie wyklucza nawet pojawienia się trąb powietrznych, stąd na terenie wszystkich powiatów województwa wprowadzono II stopień alertu pogodowego.

IMGW ostrzega przed burzami i trąbami powietrznymi

Według synoptyków niebezpieczne zjawiska pogodowe mają występować w środę, 17 czerwca na terenie wszystkich powiatów Małopolski. Prawdopodobieństwo pojawienia się burz z gradem jest szacowane na 80 proc. Z związku z tym, IMGW wydało alert pogodowy II stopnia dla całego województwa małopolskiego. Obowiązuje on do czwartku, 18 czerwca godz. 6.00.

Niższe jest ryzyko wystąpienia w Małopolsce zagrożeń związanych z podniesieniem się poziomu rzek. Oszacowano je na 35 proc., ale równocześnie wprowadzono I stopień alertu hydrologicznego, który obowiązuje na wszystkich zlewniach Małopolski.

- Burze przewidywane są głównie we wschodniej połowie kraju. Miejscami będą dość silne z opadami deszczu do 30 mm (niewykluczone lokalne 50 mm), gradem do 4 cm średnicy i porywami wiatru do 80 km/h, nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych - brzmi prognoza IMGW na środę, 17 czerwca.

Co oznacza II stopień alertu pogodowego?

Zgodnie z definicją II stopień alertu pogodowego jest wprowadzany, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność i uważne śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express kliknij TUTAJ.

Mrówki na kwarantannie