W Kątach ZNIKNĘŁA figura św. Floriana. W sąsiedniej gminie był identyczny przypadek

W Kątach ZNIKNĘŁA figura św. Floriana. W sąsiedniej gminie był identyczny przypadek
Autor: Urząd Gminy Iwkowa W grudniu do zniknięcia figury św. Floriana doszło w sąsiedniej Lipnicy Murowanej.

W Kątach (gm. Iwkowa) doszło do tajemniczego zniknięcia zabytkowej figury św. Floriana. O sprawie została zawiadomiona policja. Pomnik pochodzi z 1884 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. Gmina liczy, że monument uda się odnaleźć w nienaruszonym stanie i prosi o pomoc osoby, które posiadają informacje dotyczące kradzieży. Co ciekawe, w grudniu w sąsiedniej Lipnicy Murowanej doszło do identycznego przypadku. Również wtedy łupem złodzieja padła figura św. Floriana, znajdująca się przy remizie OSP.

W Kątach zniknęła figura św. Floriana

Gmina Iwkowa poinformowała o tajemniczym zniknięciu figury św. Floriana w miejscowości Kąty. Do kradzieży doszło na początku lutego i w dalszym ciągu trwa poszukiwanie sprawcy. Pomnik pochodzi z 1884 roku, jest wpisany do rejestru zabytków. Samorząd pozyskał dotację na ochronę konserwatorską tego obiektu, dlatego władze liczą, że monument odnajdzie się w nienaruszonym stanie. Sprawa zniknięcia pomnika została zgłoszona na policję. Wszystkie osoby posiadające informacje na temat kradzieży są proszone o kontakt z mundurowymi lub urzędem gminy Iwkowa (tel. 14 68 44 010).  

PRZECZYTAJ: W Kątach limit wiernych w kościele przekroczony pięciokrotnie! Interweniowała policja

Co ciekawe, dwa miesiące temu do identycznego zdarzenia doszło w sąsiedniej Lipnicy Murowanej. Również tam została skradziona figura św. Floriana. Pomnik znajdował się przy remizie lokalnej OSP. Św. Florian to jeden z najbardziej znanych świętych Kościoła katolickiego. Jest patronem zawodów związanych z ogniem, przede wszystkim strażaków, ale też hutników, koksowników, kominiarzy, garncarzy, czy piekarzy.

- W dniach 3-7 luty 2021 r. zniknęła przydrożna figura św. Floriana z miejscowości Kąty. Obiekt pochodzi z 1884 roku i jest wpisany do Gminnego Rejestru Zabytków. Społeczność lokalna dbała o jej wygląd i otoczenie, a Samorząd Gminy Iwkowa pozyskał dotacje na konserwacje tego zabytku aby zachować od zniszczenia jego wyjątkowy charakter. Apelujemy o wszelkie informacje, które pomogą wyjaśnić okoliczności zaginięcia figury. Prosimy o przekazywanie informacji do Urzędu Gminy w Iwkowej (tel. 14 68 44 010) oraz na Policję, która otrzymała zgłoszenie o zniknięciu figury - czytamy na profilu FB gminy Iwkowa.

ZOBACZ: DRAMAT w Woli Lubeckiej. Syn znalazł zwłoki matki. Są DWA SCENARIUSZE

24-latka okradła dziecko! Wszystko nagrała ukryta kamera