Wielkanoc

i

Autor: Jacek Kozioł

Wielkanoc 2020. Episkopat podjął decyzję w sprawie święcenia pokarmów! Czy kościoły będą zamknięte?

2020-03-24 13:19

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało wytyczne dotyczące obchodów tegorocznej Wielkanocy. Oprawa najważniejszych chrześcijańskich świąt będzie okrojona do niezbędnego minimum. W Wielką Sobotę nie odbędzie się między innymi tradycyjne święcenie pokarmów, a w Wielki Czwartek obrzęd umywania nóg.

W związku z epidemią koronawirusa radykalnie okrojono obrzędy towarzyszące obchodom Wielkanocy. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaleciło, by nie organizować publicznego święcenia pokarmów oraz całkowicie zrezygnować z pokropień w czasie Wigilii Paschalnej oraz Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Zamiast tego hierarchowie proponują błogosławieństwo posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

W Wielki Czwartek Msza św. Krzyżma odbędzie się tylko w obecności biskupa i jego najbliższych współpracowników. Zalecono rezygnację z obrzędu umywania nóg. Kościoły mają pozostać otwarte, jednak ze względu na wprowadzone ograniczenie liczebności wiernych, w środku świątyni będą mogły przebywać tylko nieliczne grupki osób, modlących się przy Grobie Pańskim.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu.

Setki ofiar epidemii w Warszawie. Tajemnica zapomnianego cmentarza