Zimni ogrodnicy dadzą się we znaki! Gwałtowne ochłodzenie w Tarnowie

i

Autor: pixabay.com/gosiak1980 Temperatura powietrza obniży się o kilkanaście stopni

Zimni ogrodnicy dadzą się we znaki! Gwałtowne ochłodzenie w Tarnowie [PROGNOZA POGODY NA JUTRO]

2020-05-11 7:47

Poniedziałek, 11 maja będzie w Tarnowie ostatnim ciepłym dniem przed gwałtownym ochłodzeniem. Temperatura powietrza obniży się o kilkanaście stopni, a w nocy może nawet spaść w okolice zera. Wszystko oczywiście przez zimnych ogrodników, którzy tradycyjnie dają się nam we znaki o tej porze roku.

Zimni ogrodnicy to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. 

W tym roku pogoda idealnie dopasuje się do ludowych przesądów, ponieważ ochłodzenie zacznie się 12 maja, we wspomnienie św. Pankracego, czyli pierwszego z zimnych ogrodników. Tylko nieco cieplej będzie podczas kolejnych trzech dni. Okres panowania zimnych ogrodników zakończy się 15 maja, czyli w dzień zimnej Zośki.

Ochłodzenie w Tarnowie odczujemy już w nocy z 11 na 12 maja, gdy temperatura powietrza obniży się o kilkanaście stopni Celsjusza. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków do końca tygodnia można zapomnieć o opalaniu: 

  • 12 maja: 11 stopni w dzień, 1 stopień w nocy
  • 13 maja: 14 stopni w dzień, 3 stopnie w nocy
  • 14 maja: 12 stopni w dzień, 0 stopni w nocy
  • 15 maja: 15 stopni w dzień, 3 stopnie w nocy

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Morderstwo w Szubinie. 27-latek nożyczkami zabił kolegę