100. rocznica powrotu Torunia i okolic do wolnej Polski. Kilkadziesiąt wydarzeń!

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska 100. rocznica powrotu Torunia i okolic do wolnej Polski. Kilkadziesiąt wydarzeń!

100. rocznica powrotu Torunia i okolic do wolnej Polski. Kilkadziesiąt wydarzeń! [PROGRAM]

2020-01-05 15:55

Kilkadziesiąt wydarzeń zaplanowano na 100. rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do Wolnej Polski - pierwsze już 10 stycznia. Będzie i uroczyście, i widowiskowo. To ma być święto dla wszystkich mieszkańców regionu, dlatego zachęcamy do udziału - zaprasza marszałek województwa Piotr Całbecki.

Główne wydarzenia odbędą się w Toruniu, Bydgoszczy, także w Grudziądzu i Golubiu-Dobrzyniu. Tu na przykład przygotowano inscenizację powitania Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, przekroczenie Drwęcy i symboliczne otwarcie Bramy Pomorza (17 stycznia, godzina 11:15). Specjalnie na tę okazję uszyto ponad sto mundurów z tamtej epoki.

Wcześniej, bo już 10 stycznia, obchody rocznicowe rozpoczną się w Toruniu uroczystą Sesją Sejmików Województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego. Tego samego dnia warto wybrać się do Pałacu Dąmbskich, siedziby Teatru Muzycznego przy ul.Żeglarskiej. Tu od 12:00 do wieczora potrwa czytanie "Pana Tadeusza" w języku kresowym, przez aktorów Polskiego Teatru w Wilnie. Aktorzy wielokrotnie gościli w Toruniu, ponad dwa lata temu nagrywali audiobooka właśnie tej epopei narodowej.

Czytanie epopei narodowej to jedno z wydarzeń, związanych z setną rocznicą powrotu Torunia do wolnej Polski

Ciąg dalszy uroczystości w Toruniu odbędzie się 16-19 stycznia. Na mieszkańców czeka Wielki Quiz wiedzy o Toruniu (18 stycznia, godzina 12:00, Dwór Artusa), piknik historyczny "Halleriada" (18 stycznia, 12:00 - 13:00 Rynek Staromiejski) oraz rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto (18 stycznia, godzina 14:00). Specjalnie na "Halleriadę" powstaną cztery bramy powitalne na toruńskiej starówce. Sto lat wcześniej było ich ponad 30.

Co jeszcze w Toruniu? Uroczysta sesja Rady Miasta, konferencje, wystawy, msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców, a 19 stycznia. w Arenie Toruń koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, z udziałem m.in. Michała Szpaka, Piotra Cugowskiego, Katarzyny Wilk, Kamila Czeszela oraz zespołu Sanacja. Co ważne, będzie to koncert bezpłatny. Rozdamy wejściówki - zapowiada Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Wiceprezydent Torunia o obchodach 100-lecia powrotu do wolnej Polski

Trudno wymienić wszystkie imprezy w ramach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Pomorze i Kujawy Zachodnie. W Bydgoszczy będzie spory wybór okolicznościowych wystaw, odsłonięcie tablic z Ojcami Niepodległości oraz koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova, do tego inscenizacje. Podobnie w Grudziądzu.

Można też trenować formę, bo czekają dwa biegi sztafetowe. Pierwszy już od 7 do 10 lutego: bieg sztafetowy aż do Pucka. I kolejny 14 marca pod hasłem "100 kilometrów na 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski", trasą Golub-Dobrzyń, Inowrocław, Brodnica, Tuchola.

To tylko początek wydarzeń rocznicowych. Obchody potrwają praktycznie cały rok. Szczegóły znajdziemy na kujawsko-pomorskie.pl oraz torun.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki