Utrudnienia dla torunian

13. Bella Skyway 2022 w Toruniu. Zmiany w organizacji ruchu i utrudnienia dla mieszkańców

2022-08-11 7:00

13. Bella Skyway 2022 w Toruniu: Już tylko kilka dni dzieli nas od najbardziej magicznego festiwalu światła, który ponownie rozświetli toruński Zespół Staromiejski - przypominają przedstawiciele Toruńskiej Agendy Kulturalnej. 13. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie potrwa od 16 do 20 sierpnia 2022 roku. Już wcześniej warto przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną podczas wydarzenia. Poniżej przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń oraz zmian w organizacji ruchu w centrum Torunia. Zobaczcie, jakie utrudnienia czekają kierowców i innych mieszkańców grodu Kopernika. Szczegóły na se.pl.

13. Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu. Zmiany w organizacji ruchu

Na początku lipca informowaliśmy was na portalu "Super Express Toruń" o atrakcjach, które czekają na was podczas 13. Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu. Nie brakuje takich, którzy narzekają na droższe bilety na Skyway, ale jedno jest pewne - tłumów w centrum grodu Kopernika nie zabraknie. W związku z tym, Toruńska Agenda Kulturalna przekazała komunikat, w którym informuje o zmianach w organizacji ruchu i ewentualnych utrudnieniach dla mieszkańców i gości. Warto się z nimi zapoznać z wyprzedzeniem, aby móc swobodnie poruszać się po terenie festiwalu. - Toruński festiwal światła organizowany jest w obrębie toruńskiego Zespołu Staromiejskiego, co oznacza, że wszystkie atrakcje 13. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie będzie można oglądać, poruszając się pieszo po gotyckim centrum miasta oraz jego bezpośrednim sąsiedztwie. Instalacje festiwalowe będą znajdować się w trzech wydzielonych, zamkniętych strefach, na teren których wstęp będzie biletowany - wyjaśnia Przemysław Draheim z TAK. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami z poprzedniej edycji. Zobaczcie, jak rok temu wyglądała impreza! Kliknijcie w pierwsze zdjęcie i przewijajcie.

13. Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu. Podział na strefy

 • Strefa 1 - Dolina Marzeń

Aby zobaczyć instalacje rozstawione w Dolinie Marzeń, należy udać się na aleję 500-lecia. Wejście do Strefy 1 znajdować się będzie przy wejściu do parku, mniej więcej w połowie alei 500-lecia (na odcinku pomiędzy ul. Chopina a Bulwarem Filadelfijskim). Po przejściu wyznaczonej trasy w Dolinie Marzeń zwiedzający udadzą się do wyjścia na południowej granicy parku, czyli przy Bulwarze Filadelfijskim.

 • Strefa 2 - Plac Rapackiego

Wejście do strefy, którą opanują urocze Anooki znajdować się będzie na skrzyżowaniu ulic Pod Krzywą Wieżą oraz Ducha Świętego. Wyjście ze strefy znajdować się będzie przy alei św. Jana Pawła II na wysokości pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

 • Strefa 3 - Muzeum Etnograficzne

Wejście do ostatniej strefy zlokalizowane będzie przy bramie mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej, do której dotrzeć można będzie od strony ul. Wały gen. Sikorskiego. Po przejściu Strefy 3 odwiedzający festiwal udadzą się do wyjścia przez bramę zlokalizowaną w pobliżu ulicy Odrodzenia. Plan sytuacyjny dostępny jest TUTAJ.

Utrudnienia i wyłączenia z ruchu podczas Skyway 2022

W związku z organizacją festiwalu, oprócz wyznaczonych stref obowiązywać będą również poniższe zmiany w organizacji ruchu pieszego i samochodowego.

 • Strefa 1 - Dolina Marzeń
 1. Park Dolina Marzeń będzie całkowicie zamknięty dla spacerowiczów w dniach 8–24 sierpnia ze względu na montaż i demontaż instalacji na tym terenie.
 2. Codziennie podczas festiwalu (16–20 sierpnia) od godziny 19.00 dla ruchu samochodowego będzie zamknięta aleja 500-lecia Torunia od skrzyżowania z Bulwarem Filadelfijskim do skrzyżowania z ul. Chopina.
 3. Uruchomione zostanie tymczasowe przejście dla pieszych na ul. Bulwar Filadelfijski w okolicy mostu im. Piłsudskiego.
 • Strefa 2 - Plac Rapackiego
 • Codziennie podczas festiwalu (16–20 sierpnia) od godziny 19.00 obszar strefy będzie całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego i pieszego.
 • W dniach 8–24 sierpnia może nastąpić częściowe wyłączenie z użytkowania części placu Rapackiego ze względu na montaż i demontaż sprzętu. Niemniej, ruch pieszy na placu Rapackiego będzie się odbywał bez większych utrudnień.
 • Codziennie podczas festiwalu (16–20 sierpnia) od godziny 19.00 dla ruchu samochodowego i pieszego zamknięte będą ulice:
 1. Fosa Staromiejska (odcinek od Wałów gen. Sikorskiego do ul. Piekary oraz wzdłuż Collegium Minus UMK, aż do ul. Pod Krzywą Wieżą),
 2. Pod Krzywą Wieżą — zalecamy przejazd ul. Rabiańską,
 3. Piekary
 4. Kopernika (odcinek pomiędzy al. św. Jana Pawła II a ul. Piekary).
 • Pojawią się również zmiany w ruchu pieszym. Podczas festiwalu, codziennie od godziny 19.00 zamknięte będą przejścia dla pieszych:
  1. na al. św. Jana Pawła II przy węźle przesiadkowym (na wysokości pomnika Józefa Piłsudskiego),
  2. na skrzyżowaniu alei św. Jana Pawła II z ul. Kopernika,
  3. przy Ślimaku Getyńskim — zejście z mostu będzie możliwe po schodach bezpośrednio na poziom Bulwaru Filadelfijskiego.
 • Czynne pozostają przejścia dla pieszych:
  1. na al. św. Jana Pawła II za węzłem przesiadkowym na wysokości fontanny Cosmopolis,
  2. przejście na Wałach gen. Sikorskiego koło pl. Artylerii Polskiej
 • Dodatkowo wyłączony z ruchu będzie chodnik okalający Strefę 2, przebiegający wzdłuż Ślimaka Getyńskiego, al. św. Jana Pawła II aż do drugiego przejścia dla pieszych na węźle przesiadkowym Plac Rapackiego.
 • Postój taksówek przy ul. Kopernika podczas festiwalu będzie nieczynny od godziny 19.00.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Lubisz toruński Bella Skyway Festival?
Bohaterowie z kreskówek myli okna w szpitali dziecięcym w Toruniu i umilali pobyt małym pacjentom