Stan wojenny

i

Autor: brak danych Stan wojenny

13 grudnia: Jeden dzień, który zmienił bieg historii. Obchody w województwie kujawsko-pomorskim [STAN WOJENNY]

2018-12-13 11:49

13 grudnia 1981 roku to ważna data w historii Polski. Życie mieszkańców całego kraju w jednym dniu uległo drastycznej zmianie. Województwo kujawsko-pomorskie również pamięta o obchodach 37-letniej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

 Czołgi na ulicach, zamieszki uliczne, internowania, godzina milicyjna, żywność na kartki - to coś, co w czasach obecnych wydaje się nierealnie. A jednak taka sytuacja miała miejsce dokładnie 37 lat temu, gdy na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny.

Stan Wojenny - niedzielny szok

Niedzielny poranek był ogromnym zaskoczeniem dla wielu mieszkańców naszego kraju. Spadł śnieg, na ulicach pojawiły się czołgi, a działacze opozycyjni trafili do aresztów. Do wiosny 1982 roku internowano wielu działaczy Solidarności. Nie działały telefony, a na ekranach telewizorów można było zobaczyć twarz Wojciecha Jaruzelskiego.

13 grudnia - woj. kujawsko-pomorskie pamięta

W środę (12 grudnia) przed północą marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu. W czwartek (13 grudnia) uroczystości odbywają się w Chełmnie, Potulicach, Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Jak co roku w oknach pojawią się symboliczne świece pamięci ofiar czasu stanu wojennego.

Wojewódzkie obchody rozpoczęły się w środę (12 grudnia, godzina 11:00) w Chełmnie złożeniem kwiatów pod pomnikiem internowanych w wojskowych obozach internowania. Tego samego dnia przed północą w Toruniu miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów pod wmurowaną w ścianę kościoła akademickiego tablicą upamiętniającą brutalnie rozpędzoną przez peerelowską milicję patriotyczną manifestację z maja 1982.

Czwartkowe (13 grudnia) obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 w Potulicach (powiat nakielski), gdzie zaplanowano złożenie kwiatów pod wmurowaną w ścianę więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. Odbędzie się także wręczenie nagród laureatom „I Konkursu wiedzy o stanie wojennym” pod honorowym patronatem marszałka województwa.

Bydgoskie uroczystości rozpoczęły się w południe uroczystą mszą świętą w intencji uczestników walk o wolność Ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy w kościele św. A. Boboli. Na godzinę 13:30 zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ofiar wojskowych obozów internowania w stanie wojennym na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego. O godzinie 14:30 rozpocznie się uroczystość w gmachu Urzędu Wojewódzkiego połączona z prezentacją wystawy IPN „580 dni stanu wojennego”. Podczas spotkania działacze antykomunistycznej opozycji zostaną odznaczeni marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. O godzinie 18:00 odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego w kościele św. A. Boboli.

O godzinie 14:00 w Chełmży zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci działacza i współzałożyciela NSZZ RI „Solidarność” Antoniego Łapczyńskiego.

Stan Wojenny - obchody rocznicy również w Toruniu

Toruńskie obchody rozpoczną się o godzinie 16:00  złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni (ul. Kraszewskiego 40) w 1981 roku. O godzinie 18:30 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO przy Wałach Generała Sikorskiego 10. O godzinie 19:00. odbędzie się msza święta w kościele akademickim.

Uroczystości we Włocławku rozpoczną się o godzinie 17:00 złożeniem kwiatów pod bramą Zakładu Karnego (ul. Bartnicka 10). Godzinę później odbędzie się msza święta w katedrze, a po niej złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych przy placu Kopernika.

W czwartkowy wieczór w oknach Urzędu Marszałkowskiego pojawi się zapalona świeca, symbolizująca pamięć ofiar wydarzeń sprzed 35 lat. Do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.

>>> Dobre wieści w sprawie zaginionego 60-latka z Torunia! Mężczyzna został odnaleziony!

>>> Darmowa komunikacja miejska dla torunian! Będą też zmiany w okresie świąteczno-noworocznym

#TOWIDEO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki