Adwent. Symbole, zwyczaje, tradycje. Wszystko o okresie adwentu

2021-11-29 14:20
Choinka bożonarodzeniowa. Wcześniej adwent
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Adwent: Symbole, zwyczaje, tradycje. Wszystko o adwencie 2021 / Zdjęcie ilustracyjne

Adwent: symbole, zwyczaje i tradycje w Polsce. Wszystko co musicie wiedzieć o adwencie, czyli oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Dlaczego dla chrześcijan tak ważny jest czas adwentu? W poniższym materiale omówimy najważniejsze symbole, zwyczaje i tradycje związane z adwentem 2021.

Adwent: Symbole, zwyczaje, tradycje

Adwent 2021 zbliża się wielkimi krokami. Jakie symbole, zwyczaje i tradycje kojarzą się z tym okresem w Polsce? Wierzący i praktykujący katolicy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez odpowiedniego przygotowania. Tradycją jest zatem wyjątkowe celebrowanie czterech niedziel adwentów. Pierwsza z nich wypada w tym roku 28 listopada. Popularną w Polsce tradycją jest kalendarz adwentowy, który można kupić praktycznie wszędzie. Na czym to polega? Fani słodyczy będą zachwyceni! Codziennie należy zjeść jedną czekoladkę i tak aż do momentu, w którym zjedzone zostaną wszystkie słodkości (24 grudnia, Wigilia).

Czytaj też: Pomysły na bożonarodzeniowe prezenty, które skradną serca. Kalendarz adwentowy i wiele innych

Adwent - roraty i inne zwyczaje. Polskie tradycje i symbole

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów, związanych z adwentem są roraty. Poranna msza święta jest bardzo ważna dla praktykujących katolików. Roraty będą odprawiane w kościołach aż do Świąt Bożego Narodzenia. Wielu Polaków będzie w tym czasie rezygnować z pokarmów mięsnych (zwłaszcza w piątki) i alkoholu. Okres zadumy wiąże się też z powstrzymaniem się od hucznych zabaw. A symbole? Przede wszystkim trzeba wyróżnić świece ustawione na wieńcu, które są odpalane podczas mszy świętej pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej niedzieli adwentu.

W wielu miastach adwent kojarzy się z bożonarodzeniowymi jarmarkami, podczas których można nabyć przysmaki lokalnej kuchni i produkty związany ze Świętami. Mieszkańcy spotykają się również na koncertach kolęd, aby wspólnie śpiewać ulubione pieśni o narodzinach Jezusa Chrystusa. W tym roku w czasie adwentu należy pamiętać o obostrzeniach sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa w Polsce. Zadbajmy o bezpieczeństwo w kościołach i w miejscach zatłoczonych. Zachowujmy dystans społeczny, zasłaniajmy usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach, dezynfekujmy ręce.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy adwent jest dla Ciebie ważnym okresem?
Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny 2021
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE