Co z Chryją pod Radiem Maryja? Sąd uchylił decyzję wojewody!

i

Autor: Materiały prasowe posła Krzysztofa Brejzy Co z Chryją pod Radiem Maryja? Sąd uchylił decyzję wojewody!

Chryja pod Radiem Maryja 2 z zakazem. Kontrowersje wokół zablokowanego protestu

2019-04-29 19:54

Na 3 maja Toruński Strajk Kobiet zaplanował Chryję pod Radiem Maryja 2, która miała być ironicznym prezentem z okazji urodzin ojca Tadeusza Rydzyka. Okazuje się, że najprawdopodobniej wydarzenia nie będzie. Dlaczego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podjął taką decyzję?

Jak można było się domyślać - wydarzenie wzbudza mnóstwo emocji. Organizatorzy zmagają się już z problemami po pierwszej odsłonie wydarzenia. Trwa prokuratorskie śledztwo, które dotyczy m.in. obrazy uczuć religijnych. W 2019 roku prośbę o wydanie zakazu zgromadzenia skierowała do prezydenta Michała Zaleskiego posłanka PiS - Anna Sobecka.

25 kwietnia ukazał się komunikat, który z pewnością nie ucieszył Sobeckiej. - W odpowiedzi na prośbę Pani Poseł o wydanie decyzji o zakazie zgromadzenia zaplanowanego na dzień 3 maja 2019 r. przy ul. Żwirki i Wigury w Toruniu, informuję, że na dzień dzisiejszy brak jest przesłanek prawnych umożliwiających zakazanie organizatorowi jego przeprowadzenia - napisał prezydent Michał Zaleski.

Pełną treść oświadczenia znajdziecie TUTAJ.

Wojewoda blokuje "Chryję pod Radiem Maryja 2"! Prezydent Zaleski komentuje

Wiele wskazuje na to, że „Chryja pod Radiem Maryja 2” w tym roku się nie odbędzie. Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski zdecydował, że 3 maja zamiast prześmiewczego wydarzenia, czekają nas obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji, które zorganizują studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dlaczego mają pierwszeństwo? Impreza ma się odbywać cyklicznie w latach 2019-2021 i to - zgodnie z aktualnymi przepisami prawa - daje jej uprzywilejowaną pozycję.

O sprawę został zapytany prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wojewoda działając w ramach swoich umocowań prawnych, podjął decyzję o zorganizowaniu na ulicy Żwirki i Wigury (odcinek od Grudziądzkiej do Legionów) zgromadzenia o charakterze cyklicznym. Zgodnie z panującymi przepisami, ta decyzja oznacza obowiązek dla organu wykonawczego gminy, aby poinformować każdą inną organizację, która chciałaby albo już chciała zorganizować wydarzenie inne niż cykliczne w tym samym miejscu i w tym samym czasie o zakazie - powiedział w poniedziałek prezydent grodu Kopernika.

Toruński Strajk Kobiet złożył zażalenie od decyzji Mikołaja Bogdanowicza. Jutro powinniśmy poznać decyzję sądu. W sprawę zaangażował się również Krzysztof Brejza z Koalicji Europejskiej. - Czy decyzja była konsultowana z o. T. Rydzykiem? - pyta poseł na Sejm RP.

Interwencja posła Brejzy

i

Autor: Materiały prasowe posła Krzysztofa Brejzy Interwencja posła Brejzy


Jesteśmy bardzo ciekawi co o całej sprawie sądzą czytelnicy portalu torun.eska.pl. Piszcie do nas na Facebooku!

Zobacz też:

>>> Spełnia się wielkie marzenie o. Tadeusza Rydzyka. Będzie ogrzewał torunian

>>> Nowy kierunek studiów na uczelni ojca Rydzyka w Toruniu. Spore zaskoczenie! [WIDEO]

WIDEO:

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki