Dworzec Północny w Toruniu czeka na lepsze czasy. Obecnie to niszczejąca melina... [ZDJĘCIA]

2019-06-22 11:17 Konrad Marzec

Dworzec Toruń Północny od lat czeka na lepszą przyszłość. A ta być może nie jest tak odległa. Budynek i 1000 metrów kwadratowych terenu stanie się własnością miasta. Na najbliższej sesji (27 czerwca) radni zdecydują o nieodpłatnym nabyciu przez Gminę Miasta Toruń prawa użytkowania wieczystego gruntu przy Szosie Chełmińskiej 178A.

Miejsce nie jest już potrzebne kolei, nie pełni żadnych funkcji, za to może przydać się mieszkańcom Chełmińskiego Przedmieścia. Znajduje się tam dawny budynek dworcowy.

Myślimy o przeznaczeniu obiektu na cele administracyjne, a także te związane z potrzebami seniorów i organizacji pozarządowych - informuje prezydent Torunia Michał Zaleski. Może świetlica? Izba Pamięci, związana z historią tego miejsca?

- Miejsce od lat jest zdewastowane i niszczeje coraz bardziej. Ale też odwiedzane. Przez okoliczne dzieciaki albo bezdomnych - przyznają mieszkańcy pobliskich domów.

Zresztą w czasie naszej "wizyty" nie byliśmy tam sami. Choć raczej jako niezbyt mile widziani goście. Do tego teren wokół budynku jest mocno zarośnięty krzakami. Ledwo go widać z ulicy Harcerskiej, peronu wcale, a tory są pochowane wśród wysokich traw.

Posłuchajcie materiału naszej reporterki na temat Dworca Północnego!


Obecnie grunt wraz z obiektami jest własnością Skarbu Państwa i znajduje się w użytkowaniu wieczystym Spółki PKP S.A. Pozyskanie go przez miasto pozwoli na przeprowadzenie rewitalizacji i przystosowanie do potrzeb mieszkańców. Starania o przejęcie tego terenu sięgają 2015 roku. Sprawą zainteresowało się wtedy m.in. stowarzyszenie Inicjatywa Młodych, kiedy pojawiła się decyzja o rozbiórce dworcowego budynku. Wtedy od niej odstąpiono.

Dworzec Toruń Północny otwarto w 1910 roku. Były tu połączenia kolejowe do Czarnowa, Chełmna (potem stacja Olek), Unisławia Pomorskiego, jeszcze do początku lat 90. Później jeszcze, przez kilka lat, dworzec pełnił rolę stacji towarowej.

Zobacz też:

>>> Koszmarny wypadek pod Toruniem! Zginęła 7-latka! Policja prosi świadków o pomoc [ZDJĘCIA]

>>> Tragedia na trasie Toruń - Bydgoszcz. Poznaliśmy wstępne ustalenia policji [ZDJĘCIA]

>>> Kolizja drogowa pod Toruniem. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policja poszukuje świadków