Kiedy zostanie otwarty basen przy Bażyńskich? Budowa powoli zbliża się do końca [ZDJĘCIA]

2020-07-07 20:12 MWR
Nowy basen przy Bażyńskich
Autor: Lech Kamiński/Urząd Miasta Torunia Nowy basen przy Bażyńskich

Rury do zjeżdżania widać z ulicy, elewacja niemal na ukończeniu, zostały jeszcze niektóre prace w środku – trwa budowa nowego basenu przy ulicy Bażyńskich w Toruniu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie kompleksu nastąpi na początku grudnia.

Mijają już lata, od kiedy torunianie pożegnali się z basenem "elanowskim". Obiekt zniknął z krajobrazu pomiędzy ulicami Bażyńskich i Kościuszki jesienią 2018. Na wodne szaleństwo będzie można liczyć jeszcze w tym roku, na grudzień zaplanowano uruchomienie nowego kompleksu, którego budowa właśnie trwa.
Będą tu baseny wyczynowy i rekreacyjny oraz miejsca do kąpieli dla najmłodszych.

Główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy o wymiarach 12 x 6 m z ruchomym dnem, przeznaczony będzie do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike’u i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdą się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Zaplanowano też brodzik dla najmłodszych. Szczególnymi atrakcjami będą dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m, a także basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kwadratowych - informuje Urząd Miasta Torunia. 

Nowy obiekt będzie miał trzy kondygnacje, oprócz basenów znajdą się tu miejsca do rekreacji i sportu, między innymi sale do ćwiczeń, fitness, pełnowymiarowe boiska do squasha, strefa saun, kawiarnia, sale konferencyjne. Na zewnątrz powstaje parking na 80 samochodów, wybieg dla psów, tor dla rolkarzy, siłownia plenerowa, place zabaw, w tym wodny.

Dawny basen służył torunianom od 1987 do 2017 roku. Zajrzyjmy jeszcze na "elanowski" chwilę przed jego wyburzeniem:

Kompleks sportowo-rekreacyjny będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych - podjazdy, windy, toalety.

Koszt budowy nowego basenu i zagospodarowanie terenu wokół to blisko 42 miliony złotych.
Tymczasem w wakacje torunianie mogą korzystać z mini aquaparku przy ulicy Hallera, szkolnych pływalni oraz basenów letnich w trzech miejscach Torunia - Przy Skarpie, na Bydgoskim Przedmieściu oraz na kempingu Tramp. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Barierkowy absurd w Trzebnicy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.