Koronawirus. Pogrzeby w Polsce bez mszy? Jest ważny apel

i

Autor: Google Street View Koronawirus. Pogrzeby w Polsce bez mszy? Jest ważny apel

Koronawirus. Pogrzeby w Polsce bez mszy? Jest ważny apel

2020-03-18 12:10

Koronawirus wywołuje w Polsce niemałe zamieszanie. Trzeba zastosować niezwykłe środki ostrożności, które zmieniają życie wielu obywateli naszego kraju. Polska Izba Branży Pogrzebowej zwróciła się do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o zrezygnowanie z odprawiania przez kapłanów liturgii pogrzebowej w kościołach. Czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę?

Koronawirus w Polsce wywołał falę zmian, która z dnia na dzień bynajmniej nie słabnie. Kolejne osoby zrażone koronawirusem z Chin skłaniają do refleksji, a kolejne instytucje próbują nakłonić do wprowadzenia potrzebnych zmian. Nie inaczej jest z Polską Izbą Branży Pogrzebowej, która zwróciła się z konkretnym apelem do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego. Jej dyrektor Dariusz Dutkiewicz przekonuje, że dobrym pomysłem byłoby zrezygnowanie z przeprowadzania liturgii pogrzebowej w kościołach. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które proponuje izba. Chodzi także o zwyczaj czuwania przy zwłokach.

- Polska Izba Branży Pogrzebowej zwraca się do Jego Ekscelencji z prośbą o rozważenie odstąpienia przez kapłanów od przeprowadzania liturgii pogrzebowej w kościołach i jej ograniczenie jedynie do ceremonii pogrzebowej na cmentarzu. Równocześnie zasadnym byłoby odstąpienie od kultywowanego w wielu miejscach zwyczaju czuwania przy zwłokach i zbierania się przy nich rodziny oraz znajomych zmarłego. Mając powyższe na uwadze uprzejmie prosimy o przychylenie się do naszej prośby i poinformowaniu o swojej decyzji parafii na terenie Polski - apeluje w piśmie Dariusz Dutkiewicz, dyrektor izby. 

Koronawirus. Pogrzeby w Polsce bez mszy? Jest ważny apel

i

Autor: Polska Izba Branży Pogrzebowej Koronawirus. Pogrzeby w Polsce bez mszy? Jest ważny apel

Czy takie zmiany powinny wejść w życie? Zapraszamy was do dyskusji na Facebooku. Na ten moment nie ma żadnej wiążącej odpowiedzi ze strony przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Dezynfekcja przedmiotów