Koronawirus. Szpital polowy powstanie w Toruniu? Prezydent Zaleski wyraził gotowość!

2020-10-21 19:20 bm
Koronawirus. Szpital polowy powstanie w Toruniu? Jest taka możliwość!
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Koronawirus. Szpital polowy powstanie w Toruniu? Jest taka możliwość!

We wszystkich miastach wojewódzkich mają powstać szpitale polowe. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego takie placówki mogłyby powstać w Bydgoszczy i w Toruniu. Gdzie powstałby szpital polowy w Grodzie Kopernika? Głos w sprawie zabrał prezydent Michał Zaleski.

Prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza o możliwej lokalizacji szpitala tymczasowego. W razie potrzeby udostępnione do tego celu ma być Toruńskie Centrum Targowe.

- W przypadku wyrażenia zainteresowania nieruchomością deklaruję pomoc w organizacji szpitala tymczasowego w ramach uprawnień i możliwości jakimi dysponuje Gmina Miasta Toruń – napisał do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zaproponowana lokalizacja jest dobrze usytuowana – położona centralnie w województwie kujawsko-pomorskim, oddalona jest ok. 3 km od Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera.

Teren nieruchomości jest ogrodzony, bezpiecznie oddalony od zwartej zabudowy mieszkaniowej, dlatego lokalizacja szpitala w tym miejscu nie powinna powodować znacznych uciążliwości dla mieszkańców oraz zagrożenia epidemicznego.

Obiekt jest bardzo dobrze skomunikowany, a na jego terenie znajduje się aż 120 miejsc postojowych. Budynek przystosowany jest także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz posiada zaplecze gastronomiczne, powierzchnie łatwo zmywalne, które gwarantują utrzymanie właściwych warunków sanitarno-higienicznych.

Szpital polowy w kujawsko-pomorskiem?

Już kilka dni temu pojawiły się informacje dotyczące szpitala polowego w Bydgoszczy. Prezydent miasta Rafał Bruski zaproponował udostępnienie sal w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zareagował na propozycję prezydenta Bruskiego i odniósł się do spekulacji, które w ostatnich godzinach przybrały na sile.

- Jak wskazał w porannym wywiadzie minister zdrowia Adam Niedzielski, szpitale tymczasowe w pierwszej kolejności rozpatrywane są w 7 miastach wojewódzkich czyli w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W naszym województwie obecnie mamy dostępny ok. 1000 tzw. łóżek covidowych z czego 474 zajęte. Zgodnie z poleceniem pana Premiera w sobotę rozpoczęliśmy analizę utworzenia szpitala tymczasowego w naszym województwie. Powstała już koncepcja stworzenia takiego miejsca, która jest obecnie analizowana. Propozycję pana prezydenta Rafał Bruskiego traktuję jako wolę współpracy za co serdecznie dziękuję. Na pewno wezmę ją pod rozwagę. Wystąpiłem już do niego z wnioskiem o przekazanie bardziej szczegółowych informacji technicznych dotyczących obiektu - mówi wojewoda Bogdanowicz.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE