Radiowóz Policji z Torunia

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Kujawsko-Pomorskie; "Zła decyzja odbiera życie" - policja nakręciła wymowny film

Kujawsko-Pomorskie: Wymowny spot policji i MIAŻDŻĄCE statystyki. "Zła decyzja odbiera życie" [WIDEO]

2020-05-29 14:42

"Zła decyzja odbiera życie" to akcja profilaktyczna skierowana głównie do kierujących pojazdami. Właśnie z myślą o tej grupie uczestników ruchu powstał spot uświadamiający, że manewr wyprzedzania jest jednym z najtrudniejszych i niebezpiecznych manewrów wykonywanych podczas jazdy samochodem. Funkcjonariusze przekazują również wymowne statystyki, dotyczące wypadków, do których doszło w Kujawsko-Pomorskiem.

Spis treści

  1. Wypadki w Kujawsko-Pomorskiem - policja przekazała statystyki
  2. Wymowny spot Kujawsko-Pomorskiej Policji. "Zła decyzja odbiera życie"
  3. Policjanci z Kujawsko-Pomorskiego przypominają i apelują do kierowców!

Wypadki w Kujawsko-Pomorskiem - policja przekazała statystyki

- W 2019 roku na drogach woj. kujawsko-pomorskiego w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania doszło do 63 wypadków drogowych, w których zginęły 22 osoby, a 65 osób zostało rannych - przekazuje asp. Remigiusz Rakowski z KWP w Bydgoszczy.

Ofiary śmiertelne wypadków, których powodem jest nieprawidłowe wyprzedzanie stanowią 13% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków za 2019 rok. Jak wynika z policyjnych statystyk, wyprzedzanie jest jedną z trzech głównych przyczyn wypadków drogowy, w których giną ludzie.

Manewr wyprzedzania jest jednym z najtrudniejszych i niebezpiecznych manewrów wykonywanych w ruchu drogowym, szczególnie na drodze dwukierunkowej, dlatego też w trakcie jego wykonywania należy zachować szczególną ostrożność. Manewr wyprzedzania można podzielić na 3 etapy:

- Przygotowanie do wyprzedzania - należy upewnić się, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca, czy zdążymy wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd, zwłaszcza w sytuacji, gdy podczas wyprzedzania musimy zjechać na pas ruchu przeznaczony dla kierunku przeciwnego. Musimy upewnić się czy pojazd jadący za nami nie rozpoczął wcześniej manewru wyprzedzania oraz czy kierujący jadący przed nami nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

- Wyprzedzanie - jadąc obok pojazdu wyprzedzanego należy uważać, aby zachować bezpieczny odstęp. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Kierunkowskaz powinien już być wyłączony.

- Zachowanie po wyprzedzeniu - ostatnia faza polega na włączeniu prawego kierunkowskazu, upewnieniu się, że przy zjeżdżaniu w prawo przed pojazd wyprzedzany nie zajedziemy mu drogi, a następnie wyłączeniu kierunkowskazu.

Warto wiedzieć pamiętać, że przepisy stanowią, że zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Wymowny spot Kujawsko-Pomorskiej Policji. "Zła decyzja odbiera życie"

Tutaj nie trzeba nic specjalnego dodawać - zobaczcie materiał!

Policjanci z Kujawsko-Pomorskiego przypominają i apelują do kierowców!

Manewr wyprzedzania może objąć więcej niż jeden pojazd naraz. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym nie wolno przyspieszać zarówno w momencie gdy jest wyprzedzany, jak i bezpośrednio po wyprzedzeniu.

- Kierowco, upewnij się przed wyprzedzaniem, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na drodze, czy zdążysz wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd, a przede wszystkim, czy Twój manewr nie stworzy zagrożenia bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Zatem, podejmuj na drodze WŁAŚCIWE DECYZJE! - apeluje asp. Remigiusz Rakowski. 

Nasza redakcja przyłącza się do apeli służb. Pomóżmy sobie nawzajem!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Fałszywe funty wymieniano w kantorach na prawdziwe banknoty - gang rozbity

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki