List do redakcji

Mieszkają pod Toruniem i mają dość! Od wielu miesięcy walczą o zmiany. Te zdjęcia mówią wszystko

2024-02-25 10:27

Z redakcją portalu "Super Express Toruń" skontaktowała się mieszkanka Kawęczyna (gmina Obrowo). Pokazała nam, jak wygląda osiedlowa droga. Zapewniła, że od wielu miesięcy problem jest zgłaszany do lokalnych władz, ale przełomu nie widać. List czytelniczki przekazujemy w całości. Czy jest szansa na poprawę? Wyjaśniamy poniżej.

Redakcja "Super Express Toruń" regularnie zachęca czytelników do zgłaszania problemów, z którymi zmagają się mieszkańcy grodu Kopernika i okolic. Z naszym dziennikarzem skontaktowała się mieszkanka Kawęczyna (gmina Obrowo), która opowiedziała o kłopotach z osiedlową drogą. Już po zapoznaniu się ze zdjęciami wiedzieliśmy, że coś jest nie tak. Kobieta mieszka tam od 2 lat. Miało być pięknie, ale pojawiły się pewnego rodzaju zgrzyty.

- Wszystkie domy na naszym osiedlu zostały już sprzedane przez dewelopera nowym nabywcom, a droga prowadząca do naszych posesji została przekazana gminie Obrowo. Podczas zakupu nieruchomości byliśmy zapewniani przez dewelopera, że bardzo zły stan drogi jest tylko tymczasowy i zostanie ona poprawiona w niedługim czasie, z chwilą sprzedania ostatniej nieruchomości na naszej ulicy - wyjaśnia w liście czytelniczka (dane do wiadomości redakcji). Dalszy ciąg listu i szczegółowe informacje pod galerią ze zdjęciami.

Kawęczyn: Dziury takie, że głowa mała. Mieszkańcy mają dość! Gmina odpowiada

Ciąg dalszy listu naszej czytelniczki prezentujemy w całości (poprawiliśmy jedynie błędy ortograficzne i stylistyczne).

- Niestety tak się nie stało. Droga nie jest utwardzona i w okresie zimowym zamienia się w jezioro. Droga jest pełna licznych dziur, które utrudniają przejazd i niszczą nasze samochody, a największe z nich wypełnione są wodą, która nie ma możliwości odpływu (jak na załączonych zdjęciach). W najniższym punkcie drogi powstała ogromna kałuża na szerokość całej drogi, o długości około 10 metrów, i głębokości na wysokość kół samochodu osobowego.

Jest to jedyna droga dojazdowa dla prawie 20 domostw i jesteśmy zmuszeni kilka razy dziennie przejeżdżać przez tą wielką kałużę samochodami. Samochody grzęzną w powstałym błocie, woda wlewa się do rur wydechowych, a w okresie topniejącego śniegu można tam nawet utknąć i mieć problem z wyjechaniem.

Nasze samochody niszczą się przez regularne jeżdżenie po takiej drodze i naraża nas to na dodatkowe koszty, ale co ważniejsze obawiamy się, że w każdej chwili możemy zostać pozbawieni dojazdu do naszych domów, gdyż przy każdych intensywnych opadach deszczu lub śniegu stan drogi się pogarsza i kałuża robi się coraz większa.

Wszyscy mieszkańcy osiedla regularnie kontaktują się z Urzędem Gminy w Obrowie oraz z sołtysem Kawęczyna, nagłaśniając problem i prosząc o pomoc, ale bez żadnych efektów. Jedyne co zostało zrobione w tym roku oraz w 2023, to jednorazowy przejazd sprzętu równającego drogę. Ziemia na drodze została wyrównana i ubita. Pomogło to usunąć drobniejsze dziury jednak tylko krótkotrwale. Po kilkudniowych opadach deszczu, dziury ponownie pojawiły się na drodze. Co więcej całe przedsięwzięcie nie rozwiązało problemu stojącej wody na drodze - przekazała nam mieszkanka Kawęczyna

Nasz redaktor skontaktował się z Urzędem Gminy Obrowo. Skierowaliśmy do lokalnych władz jedno pytanie - jak skomentują zarzuty czytelniczki? Odpowiedź przyszła po kilku dniach - 23 lutego przed południem.

- W odpowiedzi na wiadomość dotyczącą drogi w miejscowości Kawęczyn informujemy, że:

  • zastoisko wody zostanie usunięte, ubytek dosypany kruszywem drogowym umożliwiając bezpieczny przejazd;
  • dla w/w odcinka drogi został sporządzony projekt przebudowy nawierzchni na nawierzchnię asfaltową. Mamy nadzieję, że drogę uda się wyremontować w bieżącym roku budżetowym.

- Przekazane przez dewelopera informacje przy sprzedaży domów niestety nie były w żaden sposób weryfikowane przez mieszkańców w urzędzie gminy. Jest to nowe osiedle domów. Gmina Obrowo ma ponad 300 km dróg. Nie jesteśmy w stanie docelowo utwardzać terenów natychmiastowo oddaniu budynków do użytku. Staramy się sukcesywnie remontować drogi, plan ten obejmuje również osiedle w Kawęczynie - wyjaśniła Żaneta Górecka inspektor do spraw dróg z Urzędu Gminy Obrowo.

Nasza czytelniczka przekazała, że rzeczywiście dotarły do niej informacje o działaniach, związanych z dziurami. - Ma być wypompowana woda, a dziury zasypane - poinformowała nas. Do tematu wrócimy. Cieszymy się, że Gmina Obrowo zareagowała na naszą wiadomość i co najważniejsze - jest szansa na poprawę.

Niebezpiecznie w Toruniu. Drzewo runęło na plac zabaw. Galeria ze zdjęciami

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki