MZK w Toruniu wprowadza poważne zmiany od 1 lipca! Nowa linia autobusowa to nie wszystko

i

Autor: materiały prasowe MZK w Toruniu 15 sierpnia w Toruniu: Autobusy i tramwaje pojadą inaczej!

MZK w Toruniu wprowadza poważne zmiany od 1 lipca! Nowa linia autobusowa to nie wszystko

2022-06-28 14:02

Toruń: MZK informuje, że od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. - Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich - wyjaśnia Sylwia Derengowska z biura prasowego MZK w Toruniu.

- Organizator publicznego transportu zbiorowego wdrożył nowe oprogramowanie do zarządzania rozkładami jazdy powiązane z systemem informacji pasażerskiej. W okresie ostatnich miesięcy przygotowane zostały nowe rozkłady jazdy, uwzględniające nowe warunki ruchu, które będą sukcesywnie wymieniane od 28 czerwca do ok. 7 lipca br. Co istotne, zmieniona zostanie również szata graficzna rozkładów jazdy na przystankach - wyjaśnia Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK w Toruniu. - Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie za ewentualne niedogodności w trakcie wymiany rozkładów jazd - dodaje rzeczniczka.

Czytaj też:

Toruń: Zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Obowiązują od 1 lipca

Przedstawiciele MZK przekonują, że termin wymiany rozkładów jazdy nie jest przypadkowy i został zaplanowany na okres urlopowo - wakacyjny, ponieważ liczba przewożonych pasażerów jest mniejsza, a ewentualne niedogodności będą mniej odczuwalne.

Zmieniona zostanie numeracja linii miejsko-podmiejskich kursujących poza granicę Torunia.. Linie te będą oznaczone numerami trzycyfrowymi.

Do Gminy Lubicz:

 • linia nr 111 - Pl. Św. Katarzyny - Rubinkowo - Gronowo obecnie nr 21;
 • linia nr 112 - Pl. Św. Katarzyny - Elana - Gronowo obecnie nr 37;
 • linia nr 113 - Pl. Św. Katarzyny - Kaszczorek - Złotoria - Kopanino - obecnie nr 23;
 • linia nr 115 - Pl. Św. Katarzyny - Rubinkowo II - Lubicz/Krobia - obecnie nr 35.

Do Gminy Obrowo:

 • linia nr 121 - Rubinkowo II - Lubicz - Szembekowo/Obrowo - obecnie nr 45;
 • linia nr 122 - Rubinkowo II - Osiek - Obrowo - obecnie nr 46.

Do Gminy Zławieś Wielka:

 • linia nr 131 – Szubińska  – Pl. Rapackiego  – Port Drzewny/Rozgarty obecnie nr 36.

- Bilety miesięczne wystawione wg dotychczasowej numeracji na jedną linię miejsko-podmiejską zachowują ważność. Oznaczenie nr linii na biletach miesięcznych będzie sukcesywnie zmieniane przy zakupie nowych biletów w kasach MZK. Prawie wszystkie przystanki zlokalizowane na terenie gmin ościennych będą posiadać status przystanków na żądanie. Przystanki na żądanie sprawdziły się i znacząco usprawniają przejazd autobusów, co wpływa na ograniczenie zbędnego zatrzymywania się autobusów i skraca czas przejazdu. Wyjątkami będą pętle oraz przystanki: Lubicz-Bankowa, Lubicz Górny, Lubicz Dolny - czytamy w komunikacie MZK w Toruniu.

Nowa linia autobusowa MZK w Toruniu. Oto jej trasa

Utworzona zostanie nowa linia autobusowa nr 18 na trasie: UNIWERSYTET - Gagarina - św. Józefa - Żwirki i Wigury - Legionów - Wielki Rów - Grudziądzka - CCK - Mazowiecka - Chrobrego - Mleczna - Kociewska - Polna - Chrobrego - Kościuszki - Skłodowskiej-Curie - Wschodnia - Rydygiera - Łyskowskiego - Dziewulskiego - Jamontta - Ślaskiego - Konstytucji 3 Maja - Ligi Polskiej - KOLANKOWSKIEGO.

- Nowa linia powstała z połączenia dotychczasowych linii nr 0 i C. Linia funkcjonować będzie tylko w dni wolne, tj. soboty, niedziele i święta. Różnicą jest dojazd do pętli przy ul. Kolankowskiego zamiast do Bielaw oraz przejazd ul. Legionów i Wielki Rów z przystankami „Koniuchy” zamiast ul. Żwirki i Wigury z przystankami „Lotników” i „Kozacka”. Pominięty zostanie odcinek od przystanku „Jeśmianowicza” do „Świętopełka” - wyjaśnia Sylwia Derengowska w komunikacie, przesłanym do prasy. Powyższa zmiana ułatwi i przyspieszy przejazd z Os. Na Skarpie do Cmentarza Komunalnego oraz trasa linii obejmie większym zasięgiem zabudowę mieszkaniową. Os. Koniuchy zyska dodatkowe połączenie z zachodnią częścią miasta i m.in. Cmentarzami Komunalnymi, a mieszkańcy okolic pętli przy ul. Kolankowskiego dodatkowe połączenie. Jednocześnie autobusy linii nr 33 w soboty kursować będą tylko do godz. 8. Po tej godzinie zostaną zastąpione kursami linii nr 18 z pętli „Kolankowskiego” od 7:38 do 16:38 co godzinę. Jednocześnie przestaną funkcjonować linie nr 0 i C. Szczegóły w rozkładach jazdy.

Toruń: Kolejne zmiany w rozkładach autobusów od 1 lipca

  • Linia nr 33 - powrót autobusów linii nr 33 na stałą trasę, tj. na ul. Chrobrego.
  • Zmiana trasy linii nr 29 polegająca na skierowaniu autobusów do pętli „Kolankowskiego” zamiast do pętli „Olimpijska”. Zmiana trasy zrównoważy dostępność komunikacyjną mieszkańców os. Na Skarpie, a w szczególności okolic ul. Kolankowskiego i Szosy Lubickiej.
  • Linia nr 30 – wprowadzony zostanie zmieniony i ujednolicony rozkład jazdy na dni wolne (sobota, niedziela i święta) oraz drobne korekty w dni robocze, polegające na zmianie godzin odjazdu z Placu św. Katarzyny z 20:00 na 20:05 i 20:35 na 20:20.
  • Ujednolicenie kursowania linii nr 27 i 31 w soboty i niedziele wg rozkładu niedzielnego.
  • Wprowadzone zostaną drobne korekty na linii nr 11 - polegające na zmianie godziny odjazdu autobusu z pętli „Koniuchy” z godz. 5:00 na 5:13 i ze „Spacerowej” z godz. 5:38 na 5:49.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy korzystasz z komunikacji miejskiej w Toruniu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE