Na ratunek gastronomii i klubom fitness. Marszałek Piotr Całbecki ogłosił zasady

2020-11-26 18:00 Konrad Marzec
Na ratunek gastronomii i klubom fitness. Marszałek Piotr Całbecki ogłosił zasady
Autor: fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Na ratunek gastronomii i klubom fitness. Marszałek Piotr Całbecki ogłosił zasady

W środę (25.11.2020) marszałek Piotr Całbecki ogłosił zakres i zasady wsparcia samorządu województwa dla branży gastronomicznej i branży fitness. Placówki gastronomiczne oraz ośrodki budowania formy i poprawy kondycji fizycznej będą się mogły ubiegać o granty na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy oraz pożyczki udzielane na weksel in blanco. - Przygotowujemy też kampanię promującą kupowanie jedzenia na wynos - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Pomoc dla gastronomii i klubów fitness. Marszałek Całbecki ogłasza zasady

- Nie możemy dać upaść tym branżom. Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi - powiedział gospodarz województwa kujawsko-pomorskiego podczas środowej (25.11.2020) konferencji prasowej.

Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy to zapowiadane wcześniej dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, będzie mogła otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie lub przywrócenie jednego lub dwóch stanowisk w pracy. Środki zostaną wypłacone w jednej transzy. Nabór wniosków zostanie oficjalnie ogłoszony 30 listopada

- Wnioski, w formie elektronicznej, maksymalnie uproszczone, będzie można składać od 1 do 7 grudnia, umowy będą podpisywane w pięciu lokalizacjach (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław). Wypłaty przewidujemy jeszcze w grudniu - przekazuje w komunikacie Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Na potrzeby obsługi grantów zostały uruchomione adres e-mailowy i podstrona.

Lista rankingowa zostanie sporządzona wyłącznie w oparciu o punktację, kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Jako główne kryteria premiujące przyjęto spadek obrotów (dochodów) wyższy niż 50 proc. oraz nieobjęcie przedsiębiorstwa wsparciem rządowym w ramach tarczy 6.0 ze względu na krótkie funkcjonowanie na rynku.

Drugie proponowane narzędzie, które zostało uruchomione już wcześniej z myślą o wszystkich małych firmach, to pożyczki płynnościowe. Z prac zespołu pod kierownictwem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, który pracuje nad rozwiązaniami ratunkowymi dla gastronomii i branży fitness, wynika jednak, że większość tego typu przedsiębiorstw nie może z nich skorzystać. Dlatego wprowadzono dla nich pożyczki, których zabezpieczeniem jest jedynie weksel in blanco.

Andrzej Duda oddał osocze dla chorych na koronawirusa