Ratusz Staromiejski w Toruniu, siedziba Muzeum Okręgowego

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express / Zdjęcie ilustracyjne Noc Muzeów 2022 Toruń: Program, lista miejsc, atrakcje [14-15.05.2022]

Noc Muzeów 2022 Toruń: Program, lista miejsc, atrakcje [14-15.05.2022]

2022-05-12 11:11

Noc Muzeów 2022 Toruń: 14 i 15 maja 2022 roku warto wybrać się do toruńskich instytucji, które wezmą udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Na portalu se.pl przekazujemy wam program, listę miejsc. Dowiecie się, jakie atrakcje czekają was podczas Nocy Muzeów. Ciekawe propozycje mają m.in. Muzeum Okręgowe w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Noc Muzeów 2022 Toruń: Co w programie? 14-15.05.2022

Europejska Noc Muzeów przypada w dniach 14-15 maja. Tego dnia wielu torunian przypomni sobie, dlaczego lubi odwiedzać takie miejsca. W ramach Nocy Muzeów 2022 toruńskie instytucje przygotowały liczne atrakcje, promocje i będą nimi kusić zwiedzających. Komunikat w sprawie Nocy Muzeów pojawił się między innymi na stronie UMT. - Tego wieczora wszystkie oddziały Muzeum Okręgowym otworzą bezpłatnie swoje ekspozycje dla widzów od godz. 18:00 aż do północy - przekazuje Urząd Miasta Torunia. Zachęcamy do skorzystania z tej okazji. Dalszy ciąg materiału i szczegóły oferty toruńskiej Nocy Muzeów 2022 znajdziecie pod naszym autorskim quizem.

QUIZ. Banalny test wiedzy o historii Polski. Nawet dzieci powinny znać odpowiedzi

Pytanie 1 z 10
Na który rok datuje się Chrzest Polski?

Noc Muzeów 2022 w Toruniu: Lista miejsc, atrakcje, program

Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym w Toruniu zabierze nas do co najmniej kilku oddziałów placówki. - Można będzie obejrzeć za darmo bezcenne dzieła zgromadzone w Ratuszu Staromiejskim, Kamienicy pod Gwiazdą, Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników czy Muzeum Twierdzy Toruń - wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia.

- W programie wydarzenia jest wiele dodatkowych atrakcji, a wśród nich: spotkanie kuratorskie przy obrazie „Madonna pod jodłami” autorstwa wybitnego mistrza renesansu Lucasa Cranacha w Ratuszu Staromiejskim, chińska ceremonia herbaciana, prezentowana przez gości z Kolegium Jagiellońskiego w Kamienicy Pod Gwiazdą , pokazy multimedialne pt. „Księga Toruń 3D” czy prelekcja połączona z pokazem w Muzeum Historii Torunia o tym, jak działała w średniowieczu poczta krzyżacka - zdradzają szczegóły przedstawiciele biura prasowego UMT.

Noc Muzeów 2022 w Toruniu: Szczegółowy program, lista atrakcji

Szczegółowy program przygotowany przez Muzeum Okręgowego w Toruniu dostępny jest w tym miejscu. To nie wszystko - Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza do oglądania aktualnych wystaw. O godzinie 16:00 zaplanowano warsztaty do wystawy: Sean Scully „Malarstwo i rzeźba” dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z jednym opiekunem. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie CSW. 

Czytaj też: Elana Toruń podsumowuje pół roku prezesa Traczykowskiego. Klub chwali się sukcesami

Noc Muzeów 2022 - Galeria Sztuki Wozownia i Muzeum Etnograficzne

  • 17:30-22:30 - zwiedzanie aktualnej wystawy: „Rysować ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego”
  • godz. 16:30 - Światłokopie - warsztaty cyjanotypii .Warsztaty inspirowane są światłem i jego rolą w astronomii i sztuce – w szczególności fotografii. Podczas spotkania dowiemy się, jak szybko uzyskać obraz fotograficzny metodą stykową, czym w fotografii jest pozytyw i negatyw oraz jak je wykonać. Prowadzenie: Good Night Collective. Dla kogo?: młodzież, dorośli, dzieci 8+ wraz z opiekunami bezpłatnie (obowiązują zapisy!: [email protected] lub telefonicznie: 56 622 63 39 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00).
  • godz. 18:00 - Plakato- i książkobranie
  • godz. 19:00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rysować” - prowadzenie: Aleksandra Sojak-Borodo i Martyna Rzepecka
  • godz. 20:00 - 300 tys. km/s – prezentacja i spotkanie z Good Night Collective.300 tysięcy kilometrów na sekundę. Właśnie z taką prędkością światło porusza się po wszechświecie. To powszechne zjawisko okazuje się być jedną z największych tajemnic kosmosu, a także naszego życia na Ziemi. Podczas spotkania członkowie kolektywu Good Night opowiedzą o tym, czym jest światło i jaka jest jego rola w sztuce i nauce. Poznamy tajniki fotografowania światła oddalonego od nas o biliony kilometrów. Dowiemy się także, jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt duża ilość światła w naszym codziennym otoczeniu oraz jak wyglądają najciemniejsze miejsca na Ziemi..Good Night Collective – działa od 2019 roku, tworzy go grupa artystów i astronomów: Justyna Olszewska, Karolina Dziadura, Paweł Franciszek Jaskuła i Michał Pawłowski. Wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty artystyczne popularyzujące naukę i działalność ekologiczną w kontekście astronomii. Ich głównym celem jest promowanie ochrony ciemnego nieba. W obszarze zainteresowań kolektywu znajdują się: astrofotografia, fotografia, film, instalacje, dźwięk, data science, fotometria, spektroskopia, a ich działania są prezentowane zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i podczas konferencji naukowych.

Noc Muzeów 2022 - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

  • 14 maja, sobota, godz. 18.00–24.00 Europejska Noc Muzeów i wernisaż wystawy „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”

W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż ze zwiedzaniem nowej wystawy czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”, a od godz. 19.00 do północy można będzie dodatkowo zwiedzać wystawę stałą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”.

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” prezentuje zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Kuratorzy z antropologiczną wrażliwością badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała.

Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata - od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego zjawiska oraz z uznanych kolekcji muzealnych. Jej uzupełnieniem są unikatowe obiekty: preparaty, czyli ponad 100-letnie skóry z tatuażami, a także, obrazy, japońskie drzeworyty, filmy oraz artefakty związane z techniką tatuowania, np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki i więzienne „dziergałki”. Kuratorzy: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, oprawa graficzna: Matylda Sutuła Yoyo Design. Wstęp wolny.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Często chodzisz do muzeum?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki