Nowy stary most im. Piłsudskiego w Toruniu. Nocna sceneria zachwyca

i

Autor: Błażej Antonowicz / Focus Art Nowy "stary" most im. Piłsudskiego w Toruniu. Nocna sceneria zachwyca

Nowy "stary" most w Toruniu zachwyca nocą! Piękne zdjęcia przeprawy im. Piłsudskiego

2022-02-10 11:29

Toruń. Poszerzony o boczne półki z windami i punktami widokowymi, gruntownie wyremontowany i atrakcyjnie oświetlony jest most drogowy im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu - podkreślają przedstawiciele MZD. Jego rozbudowa zakończy się w kwietniu 2022 r. Zobaczcie efektowne zdjęcia przeprawy na se.pl!

Nawierzchnia drogowa mostu drogowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ostatni remont przeszła w 1992 r. Od tego czasu Miejski Zarząd Dróg w Toruniu w ramach utrzymania obiektu prowadził jego bieżące naprawy i konserwację. - Dodatkowo w latach 2002-2004 konstrukcja została zabezpieczona powłoką antykorozyjną i pomalowana. Ogłoszony 27 grudnia 2019 r. przetarg na rozbudowę mostu określił zakres prac trwającej rozbudowy - przypomina Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu. Co udało się zrobić? Dalsza część naszego materiału pod galerią ze zdjęciami przeprawy w przepięknej, nocnej scenerii.

Przeczytaj też: Zwłoki w lasku na Wrzosach. Wiemy, kim jest ofiara! Przyjechał do Torunia po lepsze życie...

Przetarg na rozbudowę mostu określił zakres prac trwającej rozbudowy:

 • Poszerzenie do 4,2 m tzw. półek, na których znajdują się ciągi piesze i rowerowe;
 • Lokalne naprawy istniejącej płyty pomostu;
 • Wymiana uszkodzonych elementów konstrukcji stalowej pomostu;
 • Wykonanie nowego wyposażenia na obiekcie, jak: kapy chodnikowe, nawierzchnie, odwodnienie, oświetlenie, iluminacja, bariery;
 • Przebudowa przyczółków mostu;
 • Przebudowa sieci zlokalizowanych na obiekcie;
 • Przebudowa i infrastruktury technicznej kolidującej z projektowaną inwestycją;
 • Zabezpieczenie antykorozyjne istniejącej i projektowanej konstrukcji stalowej;
 • Oczyszczenie i uporządkowanie terenu pod obiektem;
 • Budowa punktów widokowych;
 • Zejścia na Bulwar Filadelfijski i Kępę Bazarową;
 • Zejście na nabrzeże będzie z windami dla rowerzystów i osób z ograniczoną sprawnością;

- Prace ruszyły w kwietniu 2020 r. i przebiegały w dobrym tempie, także dzięki zmniejszonemu ruchowi drogowemu wskutek wybuchu pandemii koronawirusa. Nie sprawdziły się też czarne prognozy co do paraliżu komunikacyjnego, jaki wywoła zamknięcie jednego, a okresowo nawet dwóch pasów mostu Piłsudskiego. Przejazd aut odbywał się oczywiście wolniej, ale ruch na przeprawie został zachowany z wyjątkiem wakacyjnych weekendów 2021 roku, kiedy na moście wykonywano warstwę ścieralną i montowano urządzenia dylatacyjne. Przez cały czas z przeprawy mogli korzystać piesi i rowerzyści - opowiada Agnieszka Kobus-Pęńsko z toruńskiego MZD.

- Oczywiście, jak to przy tak dużych inwestycjach bywa, nie obyło się bez przeszkód. Ostatecznie jednak stary most został gruntownie odnowiony i już pod koniec stycznia 2022 r. jego cała szerokość została udostępniona dla ruchu. Pozostały drobniejsze prace wykończeniowe, uporządkowanie i zagospodarowanie terenu. Zakończenie inwestycji jest planowane w kwietniu 2022 r. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: INTOP Warszawa Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i EURO-DARMAL Sp. z o.o. z Kamiennej Góry (Partner Konsorcjum). Całkowita wartość inwestycji to 131 866 879 zł, w tym dofinansowanie z środków rezerwy subwencji ogólnej Budżetu Państwa wynosi 45 791 659 zł, a z z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 29 249 138 zł - podsumowuje rzeczniczka MZD.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy Toruń potrzebuje trzeciego mostu drogowego?
Bohaterowie z kreskówek myli okna w szpitali dziecięcym w Toruniu i umilali pobyt małym pacjentom
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE