Nowy wzór paszportu jeszcze w tym roku. Jak wygląda dokument po zmianach? Co sądzicie? [GALERIA]

2018-08-28 14:13

Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski czy Antoś Petrykiewicz - to tylko część postaci, które znajdą się na kartach nowego paszportu, który wydawany będzie od listopada. Sprawdźcie, jak będzie wyglądał dokument tożsamości, którego wzór nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w życie wejdzie nowy wzór paszportu dla obywateli RP. Taki dokument otrzymają wszyscy, którzy złożą wniosek o wydanie dokumentu po 5 listopada 2018 r. Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu. 

Grafiki nawiązywać będą do wybitnych postaci, związanych z wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości dokładnie 100 lat temu. Motywy graficzne nawiązywać będą do m.in. Bitwy Warszawskiej, Antosia Petrykiewicza, Godła II RP, Grobu Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego czy Wincentego Witosa.

>>> Likwidują słynny toruński Metron! Miasto chce pomóc 135 zwolnionym pracownikom [AUDIO]

Paszport będzie miał również nowe, lepsze zabezpieczenia. "Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę Nowy paszport będzie zawierał: element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitkę zabezpieczającą widoczną w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu.

Paszport będzie zawierał także dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących. Będzie to m.in. tłoczenie zawierające wyraz „Paszport” napisane znakami alfabetu Braille-a umieszczone na okładce nowego dokumentu.

Jak będzie wyglądał nowy paszport w Polsce? Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii!

Zobacz też: Policjanci zatrzymali włamywacza recydywistę. Poszukują właściciela skradzionego roweru [FOTO]

#TOWIDEO

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE