Pogoda na dziś, 12 kwietnia 2021: ZAŁAMANIE pogody w Polsce! Zrobi się PASKUDNIE

Pogoda na poniedziałek, 12 kwietnia 2021: ZAŁAMANIE pogody w Polsce! Zrobi się PASKUDNIE
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Pogoda na poniedziałek, 12 kwietnia 2021: ZAŁAMANIE pogody w Polsce! Zrobi się PASKUDNIE

Pogoda na dziś (12.04.2021) dla Polski. W poniedziałek (12 kwietnia) z zachodu wkroczy do nas strefa frontu chłodnego, a w nocy z poniedziałku na wtorek do zachodniej części kraju napłynie zdecydowanie chłodniejsze powietrze - podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wszystko wskazuje na to, że najbliższy tydzień nie będzie należał do przyjemnych. Zobaczcie dlaczego! Szczegółowa prognoza pogody na se.pl.

Spis treści

  1. Pogoda na dziś, 12 kwietnia 2021: ZAŁAMANIE pogody w Polsce! Zrobi się PASKUDNIE
  2. Prognoza pogody. Temperatura 12.04.2021
  3. Pogoda w Polsce. Szykujcie się na ZAŁAMANIE pogody! [PROGNOZA]

Pogoda na dziś, 12 kwietnia 2021: ZAŁAMANIE pogody w Polsce! Zrobi się PASKUDNIE

Jaka będzie pogoda w poniedziałek, 12 kwietnia?

Pogoda na dziś (12.04.2021), mówiąc delikatnie, nie zachwyca. Trzeba się przygotować na bardzo trudne warunki. IMGW informuje, że zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, tylko na południowym wschodzie umiarkowane. -Postępujące od zachodu opady deszczu; w Sudetach deszcz ze śniegiem i śnieg. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 5 cm w Sudetach - czytamy w oficjalnym serwisie Instytutu.

Czytaj też: Obrońcy praw zwierząt u proboszcza spod Włocławka! Duchowny: "Zasłużyłem na kopa za suczkę"

Prognoza pogody. Temperatura 12.04.2021

Jaka będzie temperatura w poniedziałek, 12 kwietnia w Polsce?

IMGW podaje, że temperatura maksymalna na zachodzie od 7°C do 12°C, ale miejscami nad morzem i zachodzie Dolnego Śląska około 5°C; na wschodzie od 12°C do 18°C, tylko lokalnie w rejonach podgórskich Karpat około 10°C.

- Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wschodzie z kierunków południowych, na zachodzie zachodni i północno-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, po południu słabnące do 70 km/h - czytamy w komunikacie IMGW.

Pogoda w Polsce. Szykujcie się na ZAŁAMANIE pogody! [PROGNOZA]

Jak poinformowano w niedzielnym komunikacie IMGW, zmiana pogody nastąpi za sprawą specyficznego układu niżów.

- Jeden z nich właśnie tworzy się w rejonie Zatoki Genueńskiej i będzie wędrował na północny wschód, a drugi znad Niemiec przemieści się nad północną Skandynawię. Będą one połączone falującym frontem atmosferycznym, który będzie oddzielał ciepłe powietrze na wschodzie od zimnego (pochodzenia arktycznego) na zachodzie. Strefa tego frontu będzie obecna nad Polską, a obecność wyżów na zachodzie i wschodzie kontynentu sprawi, że ta niekorzystna sytuacja utrzyma się aż do piątku - poinformował Instytut.

Czytaj też: Pogoda ZADZIWIA! TEGO nie było w Polsce od 8 lat

IMGW zwróciło jednocześnie uwagę, że taka sytuacja synoptyczna często zdarza się u nas w ciepłej porze roku i zwykle odpowiada za intensywne opady deszczu na południu naszego kraju wiosną i latem (często powodujące wezbrania na rzekach górskich). - Teraz jednak napływająca zimna masa powietrza sprawi, że głównym zagrożeniem będą intensywne opady śniegu - wskazano.

W poniedziałek opady zaczną występować w Sudetach – może spaść do 5 cm śniegu. W nocy z poniedziałku na wtorek strefa opadów przemieści się bardziej na wschód i opady śniegu pojawią się także w rejonach niżej położonych. Miejscami przejściowo może spaść 3-5 cm śniegu, natomiast w Karpatach Zachodnich - już 10-15 cm. Na północnym zachodzie kraju wystąpią przymrozki, a spadek temperatury do około 0 stopni w strefie opadów spowoduje oblodzenie dróg i chodników.

We wtorek i środę należy spodziewać się opadów w całym kraju, ale najbardziej intensywne będą one na południu. Będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. W Karpatach i na Pogórzu Karpackim może spaść 10-25 cm śniegu w ciągu 12 godzin, a sumarycznie może to być nawet ponad 40 cm. Na niżej położonych obszarach (Kielecczyzna, Lubelszczyzna, południe Mazowsza) opady śniegu mogą tworzyć okresową pokrywę śnieżną do około 5-8 cm.

- Ponieważ będzie wzmagał się wiatr, dodatkowym zagrożeniem będą zawieje śnieżne, a niska temperatura spowoduje oblodzenie i przymrozki - ostrzega IMGW.

W czwartek oraz piątek opadów będzie mniej i zacznie przeważać deszcz, choć na południu kraju – głównie w górach – wciąż będą to opady śniegu, okresami intensywne. Nadal będą możliwe przymrozki i oblodzenie. Według prognozy Instytutu poprawa pogody nastąpi w sobotę.

- Należy podkreślić, że ze względu na dynamiczną sytuację pogodową oraz niepewne położenie wspomnianego frontu atmosferycznego dokładne informacje dotyczące obszaru objętego najintensywniejszymi opadami oraz ich wielkości będą doprecyzowane w ostrzeżeniach meteorologicznych - zaznaczył IMGW, cytowany przez PAP.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Wiosna czy zima? Warszawa zasypana śniegiem
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE