Święto Chrztu Polski, 14 kwietnia 2021, to dzień wolny od pracy? Tak obchodzimy to święto państwowe

2021-04-12 15:00 Marta Zalewska
Święto Chrztu Polski
Autor: statistuta / Pixabay Święto Chrztu Polski obchodzimy 14 kwietnia 2021 roku. Czy to dzień wolny od pracy?

Święto Chrztu Polski to stosunkowo nowe święto państwowe, które obchodzimy 14 kwietnia 2021 roku. Ustanowiono je dwa lata wcześniej, dlatego wielu Polaków jeszcze nie wie, że tego dnia upamiętniony został Chrzest Polski. Nowe święto państwowe ma być "okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość". Czy Święto Chrztu Polski jest dniem wolnym od pracy? Zobaczcie, jak go obchodzić.

Święto Chrztu Polski to święto ustanowione na pamiątkę chrztu Polski, który prawdopodobnie miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. Pomysłodawcy ustanowienia tego święta państwowego określili Chrzest Polski mianem "kluczowego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i Państwa". Wnioskodawcy argumentowali, że należy pamiętać o rocznicy chrztu Polski "w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci". 14 kwietnia ma być więc upamiętnieniem ważnego dla Polski wydarzenia, jakim był chrzest, a także "okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość" - czytamy w uzasadnieniu pomysłodawców tego święta. Czy w związku z ustanowieniem Święta Chrztu Polski, 14 kwietnia jest dniem wolnym od pracy? Wyjaśniamy poniżej.

Święto Chrztu Polski - to nowe święto państwowe 14 kwietnia. Co to dla nas oznacza?

Spis treści

 1. Święto Chrztu Polski - kiedy i jak obchodzimy?
 2. Święto Chrztu Polski - czy to dzień wolny od pracy?
 3. Dni wolne od pracy w 2021 roku w Polsce

Święto Chrztu Polski - kiedy i jak obchodzimy?

Święto Chrztu Polski to nowe święto państwowe w Polsce, które zostało ustanowione przez ustawodawcę w 2019 roku. Święto Chrztu Polski obchodzimy co roku tego samego dnia - 14 kwietnia - w prawdopodobną rocznicę chrztu Polski. W 2021 roku to święto państwowe wypada w środę. Ponieważ jest to stosunkowo nowe święto (w 2021 roku będzie obchodzone dopiero po raz trzeci), niektórzy Polacy zastanawiają się, jak obchodzić Święto Chrztu Polski. Tego dnia w miastach pojawią się biało-czerwone flagi - zostaną wywieszone m.in. przed urzędami. By uczcić rocznicę chrztu Polski, można także wywiesić biało-czerwoną flagę z swoim oknie, na balkonie, czy przed domem.

Święto Chrztu Polski - czy to dzień wolny od pracy?

Niektóre święta państwowe i kościelne są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Czy w związku z ustanowieniem nowego święta państwowego, pracownicy zyskali kolejny dzień wolny? Niestety dla pracowników, nie wszystkie ustanowione święta oznaczają wolne od pracy. Święto Chrztu Polski nie jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że pracownicy muszą się stawić do pracy jak w pozostałe dni powszednie, a sklepy, urzędy i instytucje są otwarte według normalnych godzin funkcjonowania.

Dni wolne od pracy w 2021 roku w Polsce

W 2021 roku jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy w Polsce. Są one związane ze świętami państwowymi i kościelnymi. Oto lista dni wolnych od pracy 2021:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
 • 4 kwietnia – Wielkanoc
 • 5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 3 maja – Święto Narodowe 3 Maja
 • 23 maja - pierwszy dzień Zielonych Świątek
 • 3 czerwca – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

W te wymienione dni pracownikom przysługuje wolne. Jeśli święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny w tygodniu pracującym. W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy nie znalazło się Święto Chrztu Polski. Oznacza to, że to nowe święto państwowe nie jest dniem wolnym od pracy.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE