Ratusz i pomnik Mikołaja Kopernika w  Toruniu

i

Autor: Marta Łazarska Tak Rosjanie pokazali Toruń w swojej telewizji. "W mieście panuje atmosfera szczególnej dumy". Unikalne nagranie!

WOW!

Tak Rosjanie pokazali Toruń w swoim materiale. "W mieście panuje atmosfera szczególnej dumy". Unikalne nagranie!

2022-12-07 20:40

Toruń na unikalnym, klimatycznym nagraniu - tak można w skrócie podsumować materiał, który powstał w latach 70. XX wieku. Jak producenci ze Związku Radzieckiego widzieli gród Kopernika? Sprawdziliśmy, co o ukochanym mieście torunian mówi rosyjski lektor.

Czy Toruń bardzo się zmienił? Patrząc na radziecki materiał z 1977 roku można wyciągnąć wniosek, że... raczej nie! Mieszkańcy grodu Kopernika bez problemu rozpoznają na nagraniu kluczowe obiekty swojego ukochanego miasta. Pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, panorama - to wszystko mijamy na spacerach i podziwiamy ze znajomymi. Oglądając kolorowy materiał z lat 70. XX wieku nie sposób nie uronić łezki

Toruń na radzieckim materiale z 1977 roku. O czym opowiada lektor?

My to miasto znamy bardzo dobrze, ale pytanie, jak zostało przedstawione Rosjanom? Nasz współpracownik posłuchał lektora i przetłumaczył najważniejsze fragmenty. - Toruń, to miasto zostało założone jeszcze w XIII wieku. Jego historia bogata jest w wydarzenia związane z wielowiekową walką z Zakonem Krzyżackim, najazdem Szwedów oraz cierpieniem ludności pod panowaniem pruskim - opowiada lektor.

Dalej jest jeszcze ciekawiej. - W mieście panuje atmosfera szczególnej dumy - Toruń to dom Kopernika, miejsce, w którym urodził się wielki uczony. Mikołaj Kopernik z Torunia - to on wstrzymał słońce na niebie i poruszył Ziemię. Pośród pięciu polskich miast, które uznawane są za zabytki architektury światowej klasy, Toruń jest jednym z najpiękniejszych - podkreśla radziecki lektor.

Nie będziemy przedłużać! Pod tekstem zamieszczamy link do filmu, który zamieścili przedstawiciele konta "Hist_PL" w serwisie YouTube. Miłego oglądania!

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy lubisz spacerować po toruńskiej starówce?
Cztery pory roku na pl. Rapackiego w Toruniu. Nowe oblicze roślinności