Tak Toruń świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski [ZDJĘCIA]

2020-01-19 11:27 EITOR

W sobotę (18 stycznia) mieszkańcy Torunia chętnie uczestniczyli w wydarzeniach, związanych z 100. rocznicą powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Obchodom przyglądała się reporterka Radia ESKA. Zobaczcie fotorelację na naszym portalu!

Historyczny piknik - Halleriada, moc atrakcji na Rynku Staromiejskim, pokaz wyszkolenia ułańskiego oraz potyczki kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką i piękny recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego - taki był początek obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Później uroczystości przeniosły się pod pomnik jednej z najważniejszych postaci związanych z powrotem Torunia do macierzy - generała Józefa Hallera.

Rekonstrukcję powitania wojsk polskich zobaczyć można było o godz. 14:00 przy dworcu Toruń Miasto. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez ul. Warszawską, plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski.

- Tam, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, generał Haller złożył wieniec laurowy, po czym przemówił do publiczności z balkonu Ratusza Staromiejskiego. "Tu była, jest i będzie tylko Polska!" - czytamy w relacji Urzędu Miasta Torunia.

- Dziękuję za tak liczne przybycie na obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej! Za wspólny przemarsz ulicami starówki oraz za symboliczne przywitanie gen. Józefa Hallera przy dworcu Toruń Miasto. Swoją obecnością potwierdzają Państwo, że jesteśmy godnymi spadkobiercami naszych przodków! - powiedział zgromadzonym prezydent grodu Kopernika Michał Zaleski.

Nad tekstem znajdziecie galerię z obchodów autorstwa reporterki Radia ESKA, Marty Łazarskiej! Zachęcamy do przejrzenia!