40 obiektów przyłączonych w 2020 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń. Kluczowe budynki na liście

2021-01-13 8:33 Konrad Marzec
40 obiektów przyłączonych w 2020 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń
Autor: materiały prasowe PGE Toruń 40 obiektów przyłączonych w 2020 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń

W 2020 roku, kolejnych 40 toruńskich budynków, zostało przyłączonych do sieci ciepłowniczej PGE Toruń. Połowa z nich to nowo powstałe obiekty, pozostałe to z kolei budynki właścicieli, którzy zdecydowali się korzystać z ciepła sieciowego.- Zmiana źródła ogrzewania na ciepło sieciowe, produkowane w niskoemisyjnej elektrociepłowni gazowej to dowód coraz większej świadomości ekologicznej mieszkańców, związanej z wiedzą na temat wpływu sposobu ogrzewania na jakość powietrza w mieście - podkreślają w komunikacie przedstawiciele PGE Toruń.

Toruń: Ponad 40 obiektów przyłączonych w 2020 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń 

W ubiegłym roku, 40 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 7,7 MWt przyłączonych zostało przez PGE Toruń do sieci ciepłowniczej. W ciągu ostatnich 5 lat toruńska spółka, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, przyłączyła do sieci ciepłowniczej aż 435 budynków, których łączna moc cieplna wyniosła blisko 60 MWt. Taka wielkość odpowiada prawie średniemu zapotrzebowaniu na ciepło miasta Brodnicy.

Przeczytaj także: Komisariat Policji Toruń-Rubinkowo odmieniony! Tak wygląda po remoncie [WIDEO, ZDJĘCIA]

-  Corocznie przyłączamy niemal 100 proc. nowo powstałych obiektów w Toruniu, będących w zasięgu naszej sieci ciepłowniczej. Ubiegły rok z powodu pandemii, był bardzo trudny dla wszystkich, stąd też niektóre plany inwestorów uległy przesunięciu, ale mimo to udało się przyłączyć wiele toruńskich budynków. Ponadto coraz większa liczba odbiorców dostrzega potrzebę zmiany ogrzewania swoich mniej efektywnych źródeł ciepła. To dobry trend świadczący o wzroście świadomości i dostrzeganiu potrzeby dbałości o środowisko - powiedział Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

- W 2020 roku do sieci ciepłowniczej przyłączono, m.in. Młyny III, należące do Urzędu Marszałkowskiego oraz Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, a także halę sportową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Św. Józefa i nowo wyremontowany basen przy ul. Bażyńskich. Przyłączenia nowych obiektów do sieci ciepłowniczej były możliwe również dzięki budowie sieci i przyłączy cieplnych na nowych terenach np. na osiedlu JAR czy na terenie po dawnym Tormięsie oraz na obszarze tzw. „Abisynii” (okolice ul. Przelot). Dlatego ciepło sieciowe mają już nowe wielorodzinne budynki mieszkalne na osiedlu JAR i przy Szosie Lubickiej i na Żwirki i Wigury oraz kamienice na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu, w tym m.in. słynna odrestaurowana kamienica Zofijówka - informuje nas w komunikacie Julita Karpińska z PGE Toruń.

Właściciele przyłączonych kamienic, którzy zmienili sposób ogrzewania na ekologiczne ciepło sieciowe skorzystali z dofinansowania, w ramach prowadzonego przez PGE Toruń od 11 lat programu wsparcia likwidacji niskiej emisji na Starówce i na Bydgoskim Przedmieściu. Wysokość wsparcia, które otrzymali właściciele budynków, uzależniona jest od wielkości przyłączonej mocy i wynosi 300 zł/kW w przypadku przyłączenia tylko w zakresie potrzeb ciepłej wody użytkowej i 400 zł/kW, gdy przyłączenie dotyczy łącznie zapotrzebowania na ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Celem programu jest ochrona zabytkowych obiektów Torunia przed emisją zanieczyszczeń oraz poprawa jakości powietrza.

Czytaj też: Udawała policjantkę w Toruniu. Grozi jej 8 lat więzienia

- W ubiegłym roku PGE Toruń poza działaniami inwestycyjnymi, modernizowała sieć ciepłowniczą, wymieniała grupowe węzły cieplne na indywidualne oraz wprowadzała nowe rozwiązania, np. wdrożyła usługę badania termowizyjnego instalacji odbiorczej, służącego oszczędzaniu ciepła. Ponadto rozpoczęła pilotażowy projekt zmiany sposobu zasilania jednego z toruńskich osiedli domów jednorodzinnych - przekazuje Julita Karpińska.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że w 2021 roku PGE Toruń nadal będzie rozbudowywać sieć ciepłowniczą i kontynuować prace nad nowymi rozwiązaniami doskonalącymi efektywność dostaw ciepła sieciowego.

Tak wygląda odnowiony Komisariat Policji Toruń-Rubinkowo!