Toruń: Dzień z darmową komunikacją miejską! Są dwa warunki

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express / Zdjęcie poglądowe Toruń: Dzień z darmową komunikacją miejską! Są dwa warunki

Dobre wieści dla pasażerów MZK

Toruń: Dzień z darmową komunikacją miejską! Są dwa warunki

2022-09-20 17:21

Toruń: W najbliższy czwartek (22.09.2022 r.) przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, właściciele samochodów mogą w Toruniu podróżować komunikacją miejską za darmo. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie? Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej.

Toruń: Europejski Dzień Bez Samochodu. Autobusem i tramwajem za darmo

Jak podaje w komunikacie rzeczniczka MZK w Toruniu - idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu, obchodzonego zawsze 22 września, powstała w 1998 r. we Francji. Dzień ten jest jednym z elementów międzynarodowej kampanii "Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu". Celem akcji jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. - Podróż samochodem nie zawsze musi być najlepszym wyborem. W wielu sytuacjach użycie samochodu powoduje więcej strat niż korzyści, a oszczędność czasu, komfort i opłacalność są pozorne. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście - czytamy w komunikacie Sylwii Derengowskiej, rzeczniczki MZK w Toruniu.

Czytaj też: Koszmar w Toruniu. 21-latka spadła z wysokiego dźwigu. Czy można było uniknąć tragedii?

- Idea pokazuje, że istnieją alternatywne do jazdy samochodem sposoby przemieszczania się i że wcale nie musi się to wiązać z wielkimi wyrzeczeniami i obniżeniem jakości życia. Dla zachęty warto przypomnieć, że podczas jazdy samochodem spalamy ok. 115 kcal/h, idąc pieszo z prędkością 6 km/h - ok. 250 kcal, a jadąc na rowerze - 300-600 kcal, zależnie od prędkości - podkreśla Sylwia Derengowska.

Toruń: Darmowa komunikacja miejska podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu

Jak już sygnalizowaliśmy wyżej, kierowcy mogą zamienić samochód na autobus i pojechać w czwartek (21 września) za darmo. Jakie są wymagania? Sprawa nie wygląda na skomplikowaną.

- W tym celu muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami, a także dowód tożsamości - podsumowuje Sylwia Derengowska z MZK w Toruniu.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy przekonują cię propozycje Torunia ws. komunikacji miejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE