Toruń. Most pod remontowanym... mostem! To inwestycja z rezerw wojskowych [ZDJĘCIE]

2020-09-21 18:06

Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja - bo to o niej mowa - została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych, informuje toruński MZD. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.

Toruń. Most pod remontowanym... mostem! To inwestycja z rezerw wojskowych

Rozbudowa mostu drogowego w Toruniu nabrała tempa. Pogoda sprzyja wykonawcy, dzięki czemu prace są prowadzone - z małymi przerwami - praktycznie przez całą dobę. Asfaltowanie, frezowanie, prace antykorozyjne to główne zadania, jakie są obecnie realizowane na obiekcie. Roboty są prowadzone także pod mostem. Na potrzeby przejazdu sprzętu ciężkiego wykonawca przygotował drogi technologiczne. Mają one około kilometra długości.

- Plac budowy pod mostem mamy przedzielony Mała Wisełką, żeby przeprowadzić tam maszyny, wykonaliśmy niewielki mostek, który zapewnia ruchu koparek i samochodów ciężarowych - wyjaśnia Rafał Labocha, kierownik robót mostowych firmy INTOP.

Istotne jest to, że zastosowane rozwiązanie pozwala na swobodne przemieszczanie się sprzętu technologicznego bez ingerencji w koryto Małej Wisełki, czyli w zgodzie z wymaganiami środowiskowymi.

Mostek typu Daglezja jest konstrukcją wojskową. Wykonawca robót firma Intop nabyła go z rezerw wojskowych

- W swoich zasobach mamy kilka tego typu obiektów, które wykorzystujemy przy okazji realizacji innych inwestycji. Mostek, który stanął na toruńskim placu budowy ma 20 metrów długości, 4 metry szerokości, a jego nośność to 60 ton - tłumaczy Rafał Labocha . - Jest to bardzo solidna konstrukcja, na poligonach jeżdżą po niej czołgi - dodaje.

Most pod remontowanym mostem w Toruniu
Autor: MZD w Toruniu Most pod remontowanym mostem w Toruniu

- Warto zaznaczyć, że mostek został ustawiony wyłącznie na potrzeby budowy, dla usprawnienia prac realizowanych pod obiektem. Absolutnie nie mogą z niego korzystać osoby postronne. Po zakończeniu inwestycji most zostanie rozebrany - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu.

W związku z pracami na moście Piłsudskiego Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zachęca do korzystania z przejazdu mostem gen. E. Zawackiej.

Taraje w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE