Park Glazja w Toruniu. Co dalej z zielonymi terenami?

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express / Zdjęcie poglądowe Park Glazja w Toruniu. Co dalej z zielonymi terenami?

Część parku unicestwiona?

Toruń. Zielone tereny parku Glazja zagrożone? Kontrowersyjny plan [ZDJĘCIA]

2022-09-17 13:11

Jednym z tematów, poruszonych na czwartkowej (15.09.2022 r.) sesji Rady Miasta Torunia był ten, związany z parkiem Glazja. Czy przejadą tamtędy samochody? Kontrowersyjny plan wzbudza sporo emocji. Czy zielony teren jest zagrożony?

Toruń. Park Glazja z drogą dla samochodów?

Czy przez Park Glazja będą przejeżdżać samochody? Reporter Radia ESKA Toruń przenalizował ostatnią sesję Rady Miasta Torunia, na której dyskutowano na temat terenów zielonych. Czy zostaną uratowane przed likwidacją i zaoraniem przez drogi? Pojawiły się spore wątpliwości. - RMT podjęła uchwałę w grudniu zeszłego roku w sprawie planu miejscowego dla tego terenu obejmującego między innymi park Glazja. Jednocześnie Rada Miasta tego samego dnia podjęła apel, w którym zdecydowała, że należy przeprowadzić zmianę tego planu ze względu na fakt, że kontrowersje budził tu element projektu tuż przed uchwaleniem, co do którego Rada Okręgu i mieszkańcy się wyrazili, że przechodzi przez fragment parku i jakby zakłóca, dysharmonizuje zagospodarowanie parkowo-leśne – mówiła o historii projektu dyrektor MPU Anna Stasiak, cytowana przez portal eska.pl/torun. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami Parku Glazja.

Czytaj też: Złodziej drewna wpadł w Golubiu-Dobrzyniu! Tłumaczył, że "władze wydały zezwolenie"

Co dalej z Parkiem Glazja? Kontrowersyjny projekt

Dziennikarz Radia ESKA Toruń ustalił ponadto, że Rada Miasta zgodziła się na wszczęcie nowego planu, jednak jego obszar obejmuje zaledwie niewielki planowany łącznik, mający dzielić park w poprzek na wysokości sklepu Biedronka, znajdującego się przy przy ulicy Waryńskiego.

Warto wiedzieć, że uchwalony kilka miesięcy temu plan zagospodarowania zakładał także budowę znacznie większego odcinka drogi, który ma łączyć Rondo Pokoju Toruńskiego i ulicę Traugutta oraz prowadzić do planowanego mostu przez Wisłę. W kwestii nowego planu i przyjętych poprawek była tylko mowa o rezygnacji z łącznika z ulicą Waryńskiego.

- Biorąc sobie do serca te uwagi złożone do tego obszaru, w załączniku graficznym do niniejszej uchwały pokazaliśmy ten fragment właśnie, który budził takie kontrowersje, miał stanowić on pewien skrót komunikacyjny do ulicy Waryńskiego, a w związku z tym, że trzeba przy okazji ujednolicić klasyfikację drogi lokalnej w całości ul. Waryńskiego to również fragment tej drogi jest w załączniku do uchwały. Proszę Wysoką Radę o przyjęcie tego projektu. Oczywiście uchwała ta rozpocznie procedurę planistyczną mającą na celu utrwalenie na tym fragmencie Glazji funkcji parkowej - mówiła Anna Stasiak, cytowana przez Radio ESKA Toruń.

Jak to wygląda na ten moment? Toruńska Eska podaje, że Rada Miasta zgodziła się na wszczęcie nowego planu zagospodarowania, ale będzie on obejmował jedynie jeden element sporu, tj. łącznik do ul. Waryńskiego. Droga prowadząca na planowany Most Śródmiejski pozostaje w planie nienaruszona. Można powiedzieć, że nowy plan niewiele się różni od poprzedniej wersji. Zrezygnowano tylko z małego łącznika na wysokości sklepu Biedronka, zaś główny obiekt sporu, droga samochodowa między Placem Pokoju Toruńskiego i ulicą Traugutta zostaje.

W czasie posiedzenia Rady Miejskiej nie odbyła się w tej sprawie żadna dyskusja, żaden z radnych nie wyraził sprzeciwu. Wszyscy zgodnie zagłosowali za przyjęciem planu. Do tematu będziemy wracać.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy Toruń jest bezpiecznym miastem?
Wycinka czy demolka drzew przy moście im. Piłsudskiego w Toruniu