Ważny apel i OSTRZEŻENIE policji z Torunia. Spotkanie z NIMI może być opłakane w skutkach [ZDJĘCIA]

2019-10-10 8:12 EITOR

Na naszym portalu prezentujemy bardzo ważny apel przedstawicieli KMP w Toruniu. Od początku 2019 roku aż 136 zdarzeń drogowych spowodowanych było przez zwierzęta, które wtargnęły na jezdnię. Policjanci apelują o rozsądek i uwagę. Zobaczcie na zdjęciach jak bolesne w skutkach może być spotkanie z nimi...

Od początku roku aż 136 zdarzeń drogowych spowodowanych było przez zwierzęta, które wtargnęły na jezdnię. Tylko w przeciągu trzech ostatnich dni (6-9 października) doszło do pięciu takich zdarzeń.

- 6 października około godz. 19:15 na drodze wojewódzkiej nr 564 opel astra uderzył w dzika. Pół godziny później na drodze krajowej nr 15 w Gronowie renault scenic zderzył się z łosiem. 8 października około godz. 5:00 na ul. Łódzkiej w Toruniu peugeot boxer uderzył w watahę dzików, która przebiegała przez jezdnię. Tego samego dnia około południa na drodze z Mierzynka do Krobii samochód zderzył się z sarną. Dzisiaj (09.10) krótko po godz. 6:00 na wojewódzkiej nr 564 ciężarowy daf potrącił byka (samca jelenia). Skutki tego ostatniego zdarzenia są widoczne na zdjęciach (umieszczamy je nad tekstem - dop. red.) - tłumaczy Wojciech Chrostowski z KMP w Toruniu.

Kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się niebezpieczna. Do takich zdarzeń dochodzi najczęściej jesienią lub wiosną. Zdarza się, że zwierzę ginie lub jest poważnie ranne, a uderzenie prowadzi do poważnych uszkodzeń samochodu.

Kierowcy widząc w ostatniej chwili zwierzę, które pojawiło się na jezdni wykonują często gwałtowne manewry doprowadzając do wypadnięcia z jezdni lub uderzenia w inne pojazdy bądź bariery energochłonne. Na drogach naszego powiatu dochodzi do kolizji ze zwierzętami zarówno dzikim (sarna, dzik, jeleń, łoś) jak i gospodarskimi czy domowymi.

Drogi prowadzą przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt. Kierowca w takich miejscach musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie po zmroku, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinien przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby może użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.

- W razie zderzenia ze zwierzęciem należy pamiętać o tym, by zabezpieczyć miejsce zdarzenia - zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli w zdarzeniu są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy. W każdym przypadku o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby korzystając z numerów alarmowych. Pamiętajmy o tym, by samemu nie przemieszczać lub usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać - może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować - apeluje Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy toruńskiej policji.

Redakcja ESKA INFO Toruń przyłącza się do tego apelu. Przypominamy, że jesteśmy do waszej dyspozycji na Facebooku, gdzie możecie nam zgłaszać niepokojące zdarzenia.