Więzień polityczny Rosji gościem specjalnym 19. MFF Tofifest w Toruniu!

2019-10-09 14:05 Konrad Marzec
Oleg Sencow - więzień polityczny Rosji gościem specjalnym 19. MFF Tofifest w Toruniu!
Autor: fot. Wimimedia Commons / materiały prasowe MFF Tofifest Oleg Sencow - więzień polityczny Rosji gościem specjalnym 19. MFF Tofifest w Toruniu!

7 września 2019 świat odetchnął z ulgą. Po pięciu latach wolność odzyskał Oleg Sencow. Teraz reżyser, z którym solidaryzował się cały świat, odwiedzi Toruń podczas 17. edycji MFF Tofifest, który odbędzie się w dniach 19-27 października.

W ostatnich latach nie było filmowca, o którym mówiłoby się częściej. Oleg Sencow stał się symbolem nowych, niespokojnych czasów, w których artysta za swoją niepokorność płaci wysoką cenę.

Kiedy w 2014 roku Rosja anektowała Krym, gdzie Sencow mieszkał z żoną i dwójką dzieci, twórca wziął udział w antyrządowych protestach. Pojmany przez rosyjskie służby, został postawiony przed sądem.

Rok później zaczął się fantomowy proces. Zarzucano mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Podczas przesłuchań główny świadek oskarżenia odwołał swoje zeznania. Mimo to Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej.

W 2018 roku Ukrainiec w geście sprzeciwu rozpoczął głodówkę. Wieści o stanie jego zdrowia wypatrywał z niepokojem cały świat. Wycieńczony artysta przerwał strajk po 145 dniach postawiony przed groźbą przymusowego karmienia z racji krytycznego stanu zdrowia.

Oleg Sencowa - duma 17. MFF Tofifest w Toruniu

- To dla nas wielka radość i duma. Osoby, które nagradzaliśmy na naszym festiwalu od lat dopominały się o Olga Sencowa, a teraz będą mogły się z nim spotkać - mówi Artur Zaborski, rzecznik prasowy MFF Tofifest. - Wierzymy, że to dostarczy wielu wzruszeń. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - dodaje.

Proces Sencowa krytykowali politycy, artyści i organizacje pozarządowe. Wstawiały się za nim największe osobowości świata kultury - Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Ken Loach czy Agnieszka Holland.

Także Tofifest nie zapomniał o więzionym artyście.

- W 2018 roku w sekcji NIEPOKORNI złożyliśmy mu hołd i przypomnieliśmy jego znakomicie przyjęty film „Gamer”. Z tym większą dumą informujemy, że Oleg Sencow odwiedzi nasz festiwal i odbierze nagrodę Złotego Anioła za twórczą niepokorność. Podzieli się też swoimi trudnymi doświadczeniami na specjalnym, otwartym dla publiczności spotkaniu, na które zapraszamy już dziś - przekazuje Artur Zaborski.

Redakcja ESKA INFO Toruń serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w festiwalu, który odbędzie się w dniach 19-27 października. Do obejrzenia będzie całe mnóstwo znakomitych filmów, a oprócz tego organizatorzy przygotowali spotkania z wielkimi ikonami kina.