Agnieszka Holland przyjedzie do Torunia. Omówi m.in. swój najnowszy film - Obywatel Jones

i

Autor: Robert Palka / Materiały prasowe organizatorów MFF Tofifest Agnieszka Holland przyjedzie do Torunia. Omówi m.in. swój najnowszy film - "Obywatel Jones"

Agnieszka Holland przyjedzie do Torunia! Omówi m.in. swoje najnowsze dzieło

2019-10-09 11:48

19 października w Toruniu rozpocznie się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Nie zabraknie wyjątkowych gości ze świata kina. Jednym z nich będzie powszechnie uważana za wybitną reżyserkę Agnieszka Holland, która odbierze specjalną nagrodę.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest potrwa od 19 do 27 października. Do Torunia przyjadą wybitni twórcy, aktorzy i osoby związane z przemysłem filmowym. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. Pawła Pawlikowskiego i Maję Ostaszewską.

Agnieszka Holland przyjedzie do Torunia. Zostanie nagrodzona!

Organizatorzy 17. MFF Tofifest ponownie nagrodzą artystów, których cechuje niepokorność. Pierwszą z nich będzie Maja Ostaszewska, która w ostatnich latach dała się poznać jako osoba, która bardzo mocno walczy o wartości, w które wierzy. Drugą kobietą ze świata filmu, która zostanie wyróżniona będzie Agnieszka Holland.

- Wielki autorytet wśród reżyserek. Kobieta, której specjalnie nie trzeba przedstawiać. To taka nasza narodowa duma. Autorka znakomitych filmów i kobieta walcząca - przekonuje Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu. - Kobiety w ogóle są bardzo ważne dla naszego festiwalu - dodaje.

Agnieszka Holland od 2014 jest przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej.

Ukończyła praską uczelnię filmową FAMU w 1971 roku. Swoją karierę filmową rozpoczęła współpracą z Krzysztofem Zanussim oraz ze swoim mentorem - Andrzejem Wajdą. Jako reżyser zadebiutowała filmem telewizyjnym Wieczór u Abdona (1975). Jej pierwszy film kinowy to Aktorzy prowincjonalni (1978) - jeden ze sztandarowych filmów tzw. „kina moralnego niepokoju”, nagrodzony w Cannes nagrodą FIPRESCI w 1980 roku. Rok później, po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, wyemigrowała do Francji.

Zrealizowała wiele filmów w koprodukcjach międzynarodowych, wśród nich jest np. Europa, Europa (1990), wyróżniony nominacją do Oskara za najlepszy scenariusz. Nominacje do Oskara otrzymała również w latach 1985 i 2012 - obie w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - za filmy Gorzkie żniwa oraz W ciemności. Ze swoim przyjacielem, Krzysztofem Kieślowskim, współpracowała nad scenariuszem jego trylogii Trzy kolory.

Inne jej filmy to między innymi: Gorączka (1980), Kobieta samotna (1981), Zabić księdza (1988), Olivier, Olivier (1991), Tajemniczy ogród (1993), Całkowite zaćmienie (1995), Plac Waszyngtona (1997), Trzeci cud (1999), Strzał w serce (2001), Julia wraca do domu (2002), Kopia mistrza (2005), Pokot (2017).

Formatowała i realizowała poszczególne odcinki kilku znaczących serii telewizyjnych w USA (m.in. The Wire, Treme, The Killing, House of Cards). Wyreżyserowała miniserie: Gorejący krzew dla HBO Europe, inspirowaną samobójczą śmiercią Jana Palacha, 21-letniego studenta, który podpalił się w Pradze w ramach protestu przeciw reżimowi komunistycznemu i okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego, a także Dziecko Rosemary, realizowane dla amerykańskiego kanału NBC. Jest jedną z reżyserek pierwszego polskiego serialu dla Netflix - 1983.

Jej ostatni film Obywatel Jones, który miał swoją premierę na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, wszedł do polskich kin w październiku 2019 roku. Film zdobył Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki