Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu

i

Autor: Urząd Miasta Torunia / torun.pl Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła? / Zdjęcie poglądowe

Święto kościelne

Wniebowzięcie NMP. Czy 15 sierpnia 2022 trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy to dzień wolny od pracy

2022-08-03 15:00

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - co to za święto? 15 sierpnia 2022 to jeden z ważniejszych dni w roku dla praktykujących katolików. Data święta nakazanego - Wniebowzięcia NMP jest co roku taka sama. Niektórzy zastanawiają się, czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Wszystko, co powinniście wiedzieć o nadchodzącym święcie Wniebowzięcia NMP, znajdziecie w naszym artykule.

Wniebowzięcie NMP (Najświętszej Maryi Panny) - czy to dzień wolny?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r w konstytucji apostolskiej. Katolicy wierzą, że Najświętsza Maryja Panna po zakończeniu jej ziemskiego życia została wzięta do nieba. Chrześcijanie nazywają ten dzień także tradycyjnie Świętem Matki Boskiej Zielnej. Przynoszą wówczas do kościołów kwiaty, zboże i inne rośliny, a ksiądz dokonuje ich poświęcenia. Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) to dzień wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia większość sklepów jest zamknięta.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2022 - kiedy wypada?

Co roku jest tak samo - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada 15 sierpnia. W 2022 roku zatem będzie to poniedziałek. Jest to dzień wolny od pracy, co oznacza, że większość Polaków będzie miała wtedy długi weekend sierpniowy.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - czy trzeba iść do kościoła?

Nie ma tutaj żadnych wątpliwości. W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) trzeba iść do kościoła. Zalicza się ją bowiem do grupy świąt nakazanych. Oznacza to, że 15 sierpnia 2022 wszyscy katolicy zobowiązani są do udziału we Mszy Świętej. Uwaga - można udać się do świątyni dzień wcześniej na wieczorną eucharystię. Wówczas obowiązek zostaje spełniony.

15 sierpnia w Polsce obchodzimy także Święto Wojska Polskiego. Ma ono jednak charakter świecki.

Przeczytaj koniecznie: 15 sierpnia, Matki Boskiej Zielnej 2022: Co to za święto i czy jest wolne od pracy? Zwyczaje, tradycje

Toruński przewodnik zaprasza do odwiedzenia Kościoła św. Jakuba