Ceny węgla w Toruniu. Sprawdziliśmy na składzie!

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express Ceny węgla w Toruniu. Sprawdziliśmy na składzie!

Ruszyło przyjmowanie!

Wniosek o preferencyjny zakup węgla w Toruniu. Jak i gdzie złożyć wniosek o tani węgiel?

2022-11-15 15:04

Toruń: Od poniedziałku 14 listopada 2022 r. ruszyło przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego preferencyjny zakup węgla. Urząd Miasta Torunia informuje na swojej stronie o szczegółach. Gdzie i jak złożyć wniosek? Przeczytajcie poniżej!

12 listopada w naszym serwisie omawialiśmy temat preferencyjnego zakupu węgla. Władze Torunia przekonują, że chcą pomóc mieszkańcom w pozyskaniu przynajmniej nieco tańszego surowca. W poniedziałek (14 listopada) ruszyło przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego preferencyjny zakup węgla. W związku z tym podpowiadamy, jak i gdzie złożyć taki wniosek w Toruniu.

Wniosek o preferencyjny zakup węgla w Toruniu. Gdzie złożyć?

Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa aktywów państwowych, ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wyniesie 1500 kg do 31 grudnia br. oraz 1500 kg od 1 stycznia do końca kwietnia 2023 r., mieszkańcy złożą wniosek dwukrotnie. Pierwszy wniosek, na 1500 kg, można złożyć do 31 grudnia 2022 r., natomiast drugi wniosek - na kolejne 1500 kg - będzie przyjmowany od 2 stycznia 2023 r.

Wniosek można złożyć osobiście w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12.

Wniosek o tani węgiel w Toruniu. Kto może się ubiegać?

Szczegóły przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia na głównej stronie grodu Kopernika. W komunikacie czytamy, że uprawnione do złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla w preferencyjnej cenie są osoby, które otrzymały już dodatek węglowy (na chwilę obecną dodatek został wypłacony 2600 gospodarstwom domowym w Toruniu na łączną kwotę 7.000.200 zł), bądź osoby, którym dodatek został przyznany, ale środków na dzień dzisiejszy jeszcze nie otrzymały. Ponadto ustawodawca umożliwił złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia dla osób, które nie są uprawnione do dodatku węglowego, ale w przypadku takich osób kryterium weryfikującym jest wpisanie posiadanego źródła spalania paliw w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Co warto wiedzieć - podmiot pośredniczący - firma TOREC - kupi węgiel za nie więcej niż 1500 zł brutto za tonę i sprzeda go w cenie nie wyższej niż 2200 zł brutto za tonę, uwzględniając przy tym koszty związane z transportem. Po weryfikacji wniosku, w ciągu 14 dni miasto wyda zaświadczenie uprawniające do zakupu po preferencyjnej stawce. Z tym zaświadczeniem mieszkańcy udadzą się potem do podmiotu pośredniczącego.

Z preferencyjnego zakupu nie będzie mogło skorzystać gospodarstwo domowe, które zakupiło węgiel na sezon grzewczy 2022/2023 za cenę poniżej 2000 zł, np. poprzez sklep internetowy PGG lub innych krajowych kopalni.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Będziecie oszczędzać na ogrzewaniu w czasie nadchodzącej zimy?
Samochód stanął w płomieniach na obwodnicy Torunia!