WOŚP 2020. Znakomity wynik Torunia! Wiemy ile udało się zebrać [ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-01-13 10:49 Magdalena Witt-Ratowska

Ponad 703 725 złotych! Tyle zebrał Toruń podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To pokazuje, jak wszyscy wspaniale się spisali - 751 wolontariuszy, tysiące mieszkańców, goście i organizatorzy. Jak to wyglądało w poszczególnych sztabach? zobaczcie!

W Toruniu działały trzy sztaby i wczoraj padały tam rekordy. W "jedynce", czyli SP nr 1 przy Wielkich Garbarach, kilku- oraz nastoletni wolontariusze zebrali aż 134 tysiące 515 złotych i 32 grosze. Jak powiedziano nam w szkole, to ich rekord, a grają w WOŚP od 14 lat. Tu jedną z głównodowodzących jest nauczycielka Anita Nowak.

Przenosimy się do wschodniej części Torunia z gratulacjami dla sztabu Na Skarpie, który od wielu lat organizowany jest w III LO. Kwota imponująca - dokładnie 179 tysięcy 383 złote i 88 groszy! Jak informuje sztab, ta kwota stanowi sumę kwesty ulicznej, przeliczonych walut obcych oraz zbiórki prowadzonej za pomocą terminali płatniczych.

Czas na sztab główny w Domu Harcerza i CK Dwór Artusa - 389 tysięcy 827 złotych i 39 groszy. To dane z nocnego liczenia. Z samych puszek wolontariuszy ponad 366 tysięcy, reszta z licytacji na scenie, inne trwają jeszcze w internecie. Tak więc ostateczna kwota może się zmienić.

Rekordowa puszka w sztabie głównym zawierała 7 tysięcy 766 złotych, tyle uzbierał jeden z Toruńskich Cielaków. Jak widać, przebrana grupa wolontariuszy skutecznie zachęcała torunian do zbiórki. Zresztą kwestujący, jak zawsze, mieli pomysły na wyróżnianie się z tłumu - stroje historyczne, wojskowe, Star Wars, Tęczowe Jednorożce, wspomniane Cielaki i wiele innych. Pytani przez nasza reporterkę Radia ESKA podkreślali, że jesteśmy hojni i pozytywnie nastawieni do WOŚP. Z kolei wśród wrzucających byli i ci, którzy osobiście korzystali z pomocy Orkiestry.

WOŚP 2020 w Toruniu - relacja reporterki Radia ESKA

Toruń złapał "Wiatr w żagle" już w sobotę. W niedzielę kulminacja wydarzeń od przedpołudniowych występów najmłodszych, po późniejsze koncerty (Trzy Korony 2000, Dagadana, Maciej Tacher, HUNTER i inni), licytacje na scenie, pokazy pierwszej pomocy, laserowe światełko do nieba, itp.

Toruń brał udział także w dwóch próbach bicia rekordu. W wiosłowaniu na ergometrach znowu byliśmy pierwsi w Polsce - w ciągu 10 godzin "przepłynęliśmy" ponad 164 tysiące metrów. Drugie miejsce i podobny wynik należą do Bydgoszczy.

Mieliśmy także najwięcej osób ściśniętych w sercu o powierzchni 20 metrów kwadratowych - aż 482. W rywalizacji wzięło udział kilkanaście miast. Jednak po weryfikacji wyniku (a raczej regulaminu) zwyciężył Rzeszów (z liczbą 465 osób) i to tam trafi sprzęt o wartości 50 tysięcy złotych.

Dodajmy, że Toruniowi udało się rok temu, wtedy wygraliśmy Wielką Ściskawę i podobną nagrodę otrzyma toruńskie Hospicjum Nadzieja.