Wybory 2019: Tak głosowali młodzi torunianie. Sensacyjne wyniki! [ZDJĘCIA, AUDIO]

2019-10-09 15:55 Magdalena Witt-Ratowska

Skoro w niedzielnych wyborach nie mogą brać udziału, to organizują je w swoich szkołach. Wiele toruńskich placówek przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji "Młodzi Głosują". Tak było między innymi w SP nr 24 przy ulicy Ogrodowej, gdzie swoje głosy do urn wrzucali uczniowie klas VI-VIII.

To symulacja wyborów, więc nie mogło zabraknąć lokalu wyborczego, którego rolę odegrał korytarz szkolny. Była urna, wydzielone miejsca do oddania głosu, komisja, spis wyborców i karty do głosowania. Do tego plakaty profrekwencyjne i krótki opis poszczególnych komitetów wyborczych - tych prawdziwych, na które swoje głosy mogą oddać 13 października rodzice uczniów.

Młodzi też mają swoje opinie i poglądy polityczne, więc mogą je wyrazić właśnie w takim działaniu - podkreśla Monika Cesarz, nauczycielka koordynująca wybory w SP nr 24.

Sami uczniowie mówią, że polityka interesuje część z nich, w domu jest to temat nie tylko dorosłych i chętnie się do takich dyskusji przyłączają.

Młodzi głosują! Sensacyjne wyniki wyborów w toruńskiej szkole

Teraz najważniejsze - wyniki wyborów. W Szkole Podstawowej nr 24 najwięcej głosów oddano na KWW Koalicja Obywatelska - 125, na drugim miejscu KW Prawo i Sprawiedliwość 62, trzecie - KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 49. Na kolejnym miejscu znalazł się KW Sojusz Lewicy Demokratycznej 46, KW Polskie Stronnictwo Ludowe 20 i na końcu KW Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - 9 głosów.

W sumie głosowało ponad 300 osób na 406 uprawnionych uczniów.