Wieczorny dramat

Wybuch gazu w kamienicy w Chełmży! Są poszkodowani. Skomplikowana akcja [AKTUALIZACJA]

2023-08-11 9:03

Chełmża: To nie jest spokojny wieczór w województwie kujawsko-pomorskim. W czwartek (10 sierpnia 2023 r.) po godzinie 20:00 doszło do wybuchu gazu w dwukondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala. Trwa przeszukiwanie gruzowiska. Na miejscu pracuje szesnaście zastępów straży pożarnej.

Aktualizacja 8:45

2 osoby poszkodowane w wybuchu, przebywają w szpitalu. Ich stan jest ciężki. Do godziny 05:00 strażacy prowadzili działania na miejscu. - Polegały głównie na oczyszczeniu budynku ręcznie z elementów konstrukcyjnych, które uległy zniszczeniu. Przeszukaliśmy go wizyjnie, jak również za pomocą kamer termowizyjnych i drona z termowizją. Nie stwierdziliśmy dodatkowych zagrożeń, więc na gruzowisko zostały wpuszczone psy ratownicze. Nie odnalazły kolejnych osób - powiedział dziennikarce Radia ESKA Toruń kapitan Przemysław Baniecki, rzecznik prasowy KMP PSP w Toruniu.

Budynek zamieszkiwało 8 osób, większość z nich była poza nim w trakcie eksplozji. Na miejscu pracuje policja oraz biegły z zakresu pożarnictwa - będą ustalać przyczynę wybuchu.​

Aktualizacja 11 sierpnia, 7:00

Dwoje poszkodowanych z Chełmży jest w stanie ciężkim. Trafili do szpitali w Toruniu i Chełmży. 

- Wszyscy mamy nadzieję, że ich ciężki stan będzie się tylko poprawiał. Nie jestem w tym momencie w stanie powiedzieć więcej o rokowaniach medycznych. To wydarzenie jest teraz dla nas tematem numer jeden. Zaopiekowaliśmy się pozostałymi sześcioma osobami, które mieszkały w tym budynku. On jeszcze bardzo długo nie będzie się nadawał do zamieszkania, bo zniszczenia są ogromne. Dziś te osoby mają zaoferowane miejsca w hotelu, a od jutra będziemy organizowali dla nich miejsce zamieszkania i pomoc materialną. To dla nas priorytetowa sprawa - powiedział PAP burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński.

Oficer prasowy KM PSP w Toruniu kpt. Przemysław Baniecki, który jest na miejscu, przekazał, że doszło do zawalenia części budynku, a zniszczenia są bardzo duże.

- Druga kondygnacja budynku uległa zawaleniu tak, jak część pierwszej. Z moich ustaleń wynika, że w tym domu mieszkało osiem osób, ale pięć znajdowało się w momencie zdarzenia poza budynkiem. Dwie zostały ewakuowane i przekazane ZRM. Trafiły do szpitala - powiedział PAP kpt. Baniecki.

Wcześniej pisaliśmy:

O wybuchu w kamienicy przy ul. Wodnej 3 w Chełmży poinformowali przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Toruniu. Zgłoszenie do strażaków wpłynęło ok. godziny 20:15. - Dwie osoby poszkodowane zabrane przez ZRM do szpitala - przekazują służby. Polska Agencja Prasowa podaje, że cały czas trwa przeszukiwanie gruzowiska. Na miejscu pracuje szesnaście zastępów straży pożarnej. Jest podejrzenie, że w budynku mogło znajdować się nawet pięć osób.

Chełmża: Wybuch gazu w kamienicy. Trwa skomplikowana akcja

Na miejsce zadysponowano psy ratownicze z Poznania i Gdańska, których transport trwa. Lewa strona budynku, w którym doszło do wybuchu, jest zniszczona. 

- N miejscu obecni są również st. bryg. Robert Wiśniewski, Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego oraz bryg. Sławomir Grudziński, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu, a także grupy operacyjne KM PSP Toruń i Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu - przekazują strażacy. Więcej informacji wkrótce. Pod tekstem znajdziecie galerię z miejsca zdarzenia.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym profilu na Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy korzystanie z gazu w butlach jest bezpieczne?
Potężny wybuch gazu. W domu w tym czasie było aż pięcioro dzieci
Listen on Spreaker.