Inwestycja

Zbudują studio filmowe ECF Camerimage za 89 milionów złotych. "Będzie robić niezwykłe wrażenie"

2023-09-06 9:58

Toruń: Firma Erbud S.A. została wybrana wykonawcą studia filmowego, będącego pierwszą realizowaną częścią Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Budowa potrwać ma 22 miesiące i kosztować będzie netto 89 milionów złotych. - Będzie robić niezwykłe wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz - zapewnia Roman Tondel, zastępca dyrektora ds. promocji ECF Camerimage.

W trakcie ubiegłorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE prezydent Torunia Michał Zaleski uroczyście przekazał przedstawicielom i pomysłodawcom powstania ECFC pozwolenie na budowę studia  Postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy ruszyło w marcu tego roku, prowadzono je w formule dialogu konkurencyjnego, którą stosuje się w przypadku projektów szczególnie złożonych i innowacyjnych. Realizacją prac budowlanych zainteresowanych było siedem podmiotów, które wzięły udział w przetargu. - Finalnie swoje oferty złożyło sześć z nich, najwyżej oceniona została oferta firmy Erbud S.A.. To kiedy podpisana zostanie umowa ze zwycięzcą uzależnione jest od tego, czy pozostałe firmy uczestniczące w postepowaniu zdecydują się na skorzystanie z procedury odwoławczej - przekazuje Roman Tondel, zastępca dyrektora ds. promocji ECF Camerimage.

ECF Camerimage w Toruniu: Studio ma robić ogromne wrażenie

- Budynek studia filmowego robić będzie niezwykłe wrażenie zarówno z zewnątrz, dzięki oryginalnemu projektowi uznanej austriackiej pracowni architektonicznej Baumschlager Eberle Lustenau jak i w wewnątrz budynku dzięki ultranowoczesnemu, unikalnemu wyposażeniu. W Toruniu realizować będzie można całe filmy, począwszy od rejestracji zdjęć w unikalnej technologii „mixed reality” kończąc na skomplikowanej postprodukcji - podkreśla Roman Tondel.

Studio filmowe ECFC ma w założeniu przyciągać do miasta produkcje filmowe, telewizyjne i reklamowe. Zdaniem przedstawicieli ECF Camerimage - obiekt stanie się także naturalnym zapleczem dla całorocznej działalności edukacyjnej, która realizowana będzie w Europejskim Centrum Filmowym Camerimage i która skierowana będzie do osób zainteresowanych sztuką ruchomego obrazu. Środki finansowe pozyskane dzięki działalności studia i realizacji w nim produkcji filmowych wspierać będą utrzymanie całego obiektu.

Budowa studia to pierwszy etap inwestycji, w drugim etapie zbudowana zostanie pozostała część siedziby ECFC a w niej Sala główna mogąca pomieścić ponad 1500 widzów, Centrum Edukacji, Przestrzeń Targowa, Dom Kina oraz parking podziemny. Wizualizacje znajdziecie w galerii pod tekstem.

Uważasz się za fana Quentina Tarantino? Sprawdź, jak dobrze znasz jego filmy

Pytanie 1 z 7
Czy Quentin Tarantino zdobył kiedykolwiek Oscara?