UMK w Toruniu

i

Autor: archiwum serwisu Super Express Toruń Zmarła ceniona wykładowczyni z UMK w Toruniu. Miała 51 lat. "Obdarzoną niezwykłą pasją" / Zdjęcie ilustracyjne

Zmarła ceniona wykładowczyni z UMK w Toruniu. Miała zaledwie 51 lat. "Obdarzoną niezwykłą pasją"

2021-12-09 13:17

Toruń. Przykre informacje płyną do nas z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W wieku zaledwie 51 lat zmarła dr hab. Alina Tomaszewska-Szewczyk z Wydziału Sztuk Pięknych. - Żegnamy obdarzoną niezwykłą pasją badaczkę - niekwestionowany autorytet w dziedzinie konserwacji zabytków z metalu, a przede wszystkim niestrudzoną, pełną poświęceń i wyrzeczeń nauczycielkę kilku pokoleń absolwentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, która całe swoje życie zawodowe związała z UMK w Toruniu - napisali przedstawiciele wydziału.

Społeczność Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu pogrążyła się w żałobie. W poniedziałek (6.12.2021 r.) odeszła od nich dr hab. Alina Tomaszewska-Szewczyk. Ceniona wykładowczyni miała zaledwie 51 lat, a ponad połowę życia spędziła właśnie na wcześniej wspominanym wydziale. Była absolwentką kierunku Konserwacja i Restauracja Zabytków, specjalności konserwacja rzeźby i detalu architektonicznego. - Od początku swojej pracy zawodowej związana była z konserwacją zabytków metalowych, pracując pod kierunkiem dr. hab. Janusza Krausego. W roku 2006 obroniła pracę doktorską poświęconą zagadnieniom konserwacji brązowych płyt nagrobnych. W kolejnych latach jej zainteresowania objęły również rzemiosło artystyczne, w tym przedmioty zdobione emalią. Rezultatem badań i konserwacji takich obiektów pochodzących z wielu cennych kolekcji była habilitacja uzyskana w bieżącym roku - wspominają przedstawiciele WSP w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Zmarł o. Władysław Wołoszyn. "Niekwestionowany przywódca duchowy kilku generacji torunian"

- Społeczność naszego Wydziału żegna obdarzoną niezwykłą pasją badaczkę - niekwestionowany autorytet w dziedzinie konserwacji zabytków z metalu, a przede wszystkim niestrudzoną, pełną poświęceń i wyrzeczeń nauczycielkę kilku pokoleń absolwentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, która całe swoje życie zawodowe związała z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu - czytamy na profilu WSP UMK w Toruniu na Facebooku.

Koledzy z pracy zmarłej podali, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek, dnia 10 XII o godz. 10.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaszczorku. Po mszy św. ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Gałczyńskiego. Rodzinie i bliskim wykładowczyni składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Jak oceniasz poziom kształcenia na UMK w Toruniu?
Wszystkich Świętych 2021. Groby Gołasa, Krawczyka, Machalicy, Kowalewskiego. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE