Bogusława Czosnowska nie żyje. Była wybitną aktorką

2021-08-04 21:03

Nie żyje Bogusława Czosnowska, wybitna aktorka Teatru Wybrzeże, który przekazał i potwierdził tę smutną wiadomość. Całe życie spędziła na scenie, pojawiając się też na dużym ekranie. Grała też w popularnych serialach komediowych: „Sąsiedzi” i „Lokatorzy”, które były uwielbiane przez widzów. Miała 95 lat.

Bogusława Czosnowska nie żyje. Była wybitną aktorką, związaną z Teatrem Wybrzeże. – Debiutowała w 1944 roku na scenie lwowskiego Polskiego Teatru Dramatycznego. Następnie występowała w różnych teatrach Warszawy, Szczecina, Olsztyna, Łodzi. Od 1957 roku aż do emerytury w 1981 pracowała w Teatrze Wybrzeże – przypominają przedstawiciele trójmiejskiego teatru. W sieci zamieścili informację o śmierci Bogusławy Czosnowskiej i wzruszające słowa pożegnania. Grała też w spektaklach telewizyjnych, filmach fabularnych oraz… popularnych serialach. Widzowie mogli ją zobaczyć w „Sąsiadach” i „Lokatorach” – produkcjach, które przed laty bawiły rzesze Polaków przed telewizorami. W 1981 roku przeszła na emeryturę, kończąc pracę zawodową i rozstając się ze sceną, której poświęciła całe życie. Jednak jej role pozostały w pamięci bardzo wielu osób, co udowadniają jej teatralni koledzy, wspominając jej dokonania.

– Od 1957 roku aż do emerytury w 1981 pracowała w Teatrze Wybrzeże – przypominają przedstawiciele trójmiejskiej instytucji, żegnając Bogusławę Czosnowską. – Na gdańskiej scenie wystąpiła m.in. jako Jenny w OPERZE ZA TRZY GROSZE Bertolta Brechta, Otylia we FRANKU V Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Jerzego Golińskiego, Elżbieta w RYSZARDZIE III Williama Shakespeare'a oraz Matka Kandyda w TRAGEDII O BOGACZU I ŁAZARZU Anonima w reżyserii Tadeusza Minca, Tamara w TERMOPILACH POLSKICH Tadeusza Micińskiego w reżyserii Marka Okopińskiego, Ciotka w BIAŁYM MAŁŻEŃSTWIE Tadeusza Różewicza oraz Królowa Małgorzata w IWONIE, KSIĘŻNICZCE BURGUNDA Witolda Gombrowicza w reżyserii Ryszarda Majora, Klimina w WESELU Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego. Przodownica Chóru w ORESTEI Ajschylosa w reżyserii Piotra Paradowskiego, Katarzyna w POSKROMIENIU ZŁOŚNICY William Shakespeare'a w reżyserii Teresy Żukowskiej, Tłusta kobieta w KARTOTECE Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Rozhina oraz Pani Croce w DZIŚ WIECZÓR IMPROWIZUJEMY Luigiego Pirandella w reżyserii Kazimierza Brauna.

W latach 1977–1985 współkierowała Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże. Była również pedagogiem w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Pracowała w Teatrze Wybrzeże jako asystent reżysera, po 1980 roku reżyserowała w Teatrze Wybrzeże i w innych teatrach w Polsce. Do roku 2000 miała w dorobku reżyserskim ponad 60 przedstawień.

Makabra na torach w Falenicy. Pociąg rozjechał mężczyznę

Bogusława Czosnowska miała 95 lat. Była laureatką wielu nagród artystycznych i odznaczeń m.in. Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE