Coraz mniej ludzi w kościołach! SZOKUJĄCY RAPORT z Pomorza i całej Polski

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Coraz mniej ludzi w kościołach! SZOKUJĄCY RAPORT z Pomorza i całej Polski

Coraz mniej ludzi w kościołach! SZOKUJĄCY RAPORT z Pomorza i całej Polski

2020-12-13 8:00

Jaki procent wiernych w Polsce chodzi do kościoła? Ile osób przyjmuje Komunię? Znamy dokładne dane z archidiecezji gdańskiej oraz całego kraju. Szczegółowe statystyki są zaskakujące. Okazuje się, że świątynie w niektórych regionach świecą pustkami. Jak sytuacja w Trójmieście i okolicach wygląda na tle innych diecezji?

Z raportu opublikowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w 2019 roku w całym kraju działało ponad 10 tysięcy 300 parafii. Liczba sióstr zakonnych przekracza 17 tysięcy, a zakonników jest ponad 11 tysięcy. W ciągu 12 miesięcy ochrzczono niemal 373 tysiące osób. Do I Komunii przystąpiło zaś prawie 400 tysięcy dzieci. Sakramentu Bierzmowania udzielono przeszło 382 tysiącom wiernych. Kościół Katolicki w Polsce odnotował natomiast 125 tysięcy nowych małżeństw. Frekwencja na lekcjach religii wyniosła około 88 procent.

Jak dużo osób chodzi do kościoła w archidiecezji gdańskiej i całym kraju? Ilu wiernych przyjmuje Komunię? Znamy odpowiedź na te pytania!

Wskaźnik dominicantes to odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Archidiecezja gdańska w 2019 roku osiągnęła zaledwie 38 procent. Wartość średnia dla Polski wyniosła natomiast 36,9 procenta. - Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 procenta), rzeszowskiej (62,1 procenta) i przemyskiej (58,5 procenta). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 procenta), łódzkiej (23,6 procenta) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 procenta) - informuje Konferencja Episkopatu Polski. Wskaźnik communicantes (odsetek katolików przyjmujących Komunię w trakcie niedzielnej mszy) w archidiecezji gdańskiej wyniósł już tylko 17,2 procenta. Średnia wartość w całym kraju to natomiast 16,7 procenta.

Co ciekawe Kościół staje się coraz bardziej dostępny dla internautów. Już 63 procent parafii ma stronę internetową, a 25 procent posiada profil w mediach społecznościowych.

Warto zaznaczyć, że wszystkie dane dotyczą 2019 roku. Zostały więc zgromadzone jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce.

Policja pilnuje Kaczyńskiego? Radiowozy pod domem i kościołem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki