Dzieci i zwierzęta w nagrzanych autach! Policjanci mówią "dość". Ważny apel

2021-06-10 9:15
Dzieci i zwierzęta w nagrzanych autach! Policjanci mówią dość. Ważny apel
Autor: KWP Gdańsk Dzieci i zwierzęta w nagrzanych autach! Policjanci mówią "dość". Ważny apel

Choć lato kalendarzowe jeszcze się nie rozpoczęło, na Pomorzu i w całej Polsce coraz częściej mamy do czynienia z upałami. - Niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie w rozgrzanym samochodzie, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii - przypominają stróże prawa i apelują o rozsądek. Nieodpowiedzialni opiekunowie często zapominają, że nawet kilka minut w aucie stojącym w pełnym słońcu może skończyć się fatalnie.

- Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza, które umożliwiałoby swobodne oddychanie. Lekko uchylone szyby czy miska z wodą pozostawiona dla psa sprawy nie załatwią. Temperatura może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza, a przez brak rozwagi może dojść do tragedii - czytamy w specjalnym komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Porzucone psy czekają na adopcję

Widząc pozostawione w pojeździe dziecko bądź zwierzę, reagować trzeba jak najszybciej. - Skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, czy właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb - tłumaczą mundurowi.

- Najważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach - apelują pomorscy policjanci. Publikują przy tym kilka porad, które zawsze warto mieć na uwadze.

  1. Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie. Uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk. Nie potrzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
  2. Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu, włącznie z wybiciem szyby.
  3. Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
  4. Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE