Tegoroczna, XVI Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie.

i

Autor: gdansk.pl Tegoroczna, XVI Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie.

Gdańsk gotowy na świętowanie! Sprawdź program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [AUDIO]

2018-11-05 9:51

Będzie radośnie, patriotycznie i biało-czerwono. Przed nami obchody Święta Niepodległości. Na weekend 10-11 listopada w Gdańsku nie zabraknie licznych wydarzeń i atrakcji dla mieszkańców. To m.in. wciągnięcie wielkiej flagi na 42-metrowy maszt oraz XVI Parada Niepodległości.

Obchody rozpoczną się już 10 listopada o godz. 10.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Podczas wydarzenia swoje ślubowanie złoży pierwszy rocznik Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus. Zgromadzeni w asyście wojska i orkiestry zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty u stóp pomnika. Po zakończeniu uroczystości mieszkańcy będą mogli rozgrzać się kawą, herbatą oraz żołnierską grochówką.

Flagi na maszt!

W samo południe przy akompaniamencie salwy honorowej na 42-metrowy maszt zlokalizowany na grodzisku przy Centrum Hewelianum zostanie wciągnięta flaga Polski. Flaga licząca 5 metrów długości i 8 m szerokości zostanie oświetlona, dzięki czemu barwy narodowe będą widoczne z odległych zakątków miasta również nocą. Kolejne uroczyste oflagowanie masztów odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00 przy Węźle Groddecka. Warto przypomnieć, że w sumie w Gdańsku tego typu obiekty znajdą się jeszcze na Ołowiance i Wyspie Sobieszewskiej.

Z salwą i spacerem

Wciągnięcie flagi to nie jedyne wydarzenie na Górze Gradowej. Po zakończeniu uroczystości przy maszcie, Centrum Hewelianum zaprosi gości do budynku Wozowni Artyleryjskiej. Podczas spotkania odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Cappellą Gedanensis, a także m.in. pokaz mody z epoki. Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie nagród w konkursie „Kolory Niepodległości”. 10 listopada w godzinach 14.15, 15.15 i 16.15 odbędą Spacery z duchami Góry Gradowej. Wszystkie atrakcje są bezpłatne - jedynie na spacery obowiązują zapisy.

Mapping i wieczór Niepodległości

Wieczorem 10 listopada odbędzie się kolejny Wieczór Niepodległości, czyli noc gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi. Żeby odnaleźć restauracje biorące udział w Wieczorze, należy szukać biało-czerwonej flagi. A jeśli będziemy w centrum Gdańska, możemy od 19.00 do 21.00 obejrzeć mapping na Zielonej Bramie od strony Zielonego Mostu. Siedmiominutowy spektakl multimedialny będzie wyświetlany co kwadrans.

11 listopada - na paradę raz!

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana 11 listopada Parada Niepodległości. Tegoroczna, XVI Parada rozpocznie się o godz. 8.30 na Podwalu Staromiejskim. Uczestnicy wydarzenia przejdą ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny - Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewany zostanie hymn narodowy. Następnie o godz. 11:30 na Długim Targu wykonane zostanie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości. Kopia fotografii zostanie złożona w Muzeum Gdańska. O szczegółach Parady posłuchacie TUTAJ:

>>> Gdańska szkoła ma wyjątkowego patrona! Został nim Aleksander Doba!

100 na 100

Wieczorem o godz. 22.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. W sumie w 11 listopada na 11 estradach na świecie i 11 salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi 100 utworów. Na scenie w ECS wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora). Wstęp na koncert jest darmowy, ale obowiązuje rejestracja.

Biało-czerwony Gdańsk

Od 8 do 14 listopada od zmroku do zmierzchu będą podświetlane w barwach narodowych najważniejsze obiekty w mieście: wiadukt Uczniowska – przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa. Podobnie, jak przez cały rok, na biało-czerwono będzie podświetlony pomnik Tym co za polskość. W wielu miejscach w mieście można będzie również spotkać biało-czerwone kompozycje kwiatowe.

Czytaj także: Nie ma chętnych na zabytkową łódź wykopaną w Gdańsku! [AUDIO]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki