GDAŃSK: Muzeum Bursztynu przeniesie się do Wielkiego Młyna? ZOBACZ, jak może zmienić się średniowieczny zabytek! [WIZUALIZACJE]

2017-05-07 19:26

Dwa i pół tysiąca eksponatów, ponadto nowoczesne laboratorium, tradycyjna manufaktura, salon SPA, kącik dla dzieci… i bursztynowa komnata. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ma pomysł na zagospodarowanie Wielkiego Młyna. Ale najpierw - by prace mogły ruszyć - potrzebne są duże pieniądze.

Bez dwóch zdań – nawet w podrzędnych przewodnikach turystycznych po Gdańsku Wielki Młyn zajmuje stałą wysoką pozycję. To bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych gdańskich zabytków... a jednak od lat pozbawiony swojej właściwej funkcji i permanentnie zaniedbywany. Jeszcze roku temu w jego historycznym wnętrzu można było zrobić zakupy spożywcze – dziś budynek stoi pusty – a co stanie się z nim za kilka lat? Prawdopodobnie średniowieczny obiekt zmieni się nie do poznania. Na szczęście na plus.

Bez pieniędzy ani rusz

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które zarządza obiektem, chce przenieść do Wielkiego Młyna jeden ze swych oddziałów; Muzeum Bursztynu, obecnie zajmujące przestrzenie Zespołu Przedbramia. Plan może powieść się pod jednym warunkiem – jeśli projekt dotyczący ponownej adaptacji zabytku otrzyma wsparcie finansowe. -Na początku maja złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko -mówi rzecznik MHMG, Andrzej Gierszewski. - Do końca tego roku powinno być wiadomo, czy uzyskamy potrzebne fundusze.

Całkowity koszt modernizacji Wielkiego Młyna oszacowano na 21,6 mln zł. Taka suma pozwoliłaby nie tylko na adaptację obiektu na potrzeby muzeum, ale też na przeprowadzenie przy nim prac konserwatorskich.

Nie tylko muzeum

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Muzeum Bursztynu przeniesie się do nowej lokalizacji najwcześniej w drugim kwartale 2020 roku. Ekspozycja w Wielkim Młynie, wyliczona na tysiąc m kw., miałaby zmieścić 2,5 tys. eksponatów. W pozostałej części obiektu – na powierzchni 1,5 tys. – znalazłyby się dodatkowe funkcje, poszerzające dotychczasową ofertę placówki. -To między innymi laboratorium, pozwalające na badania autentyczności bursztynu i manufaktura, w której będzie można zobaczyć, jak dawniej powstawały bursztynowe wyroby-wymienia Gierszewski. -Nie zabraknie też strefy dla dzieci, a cały obiekt będzie dopasowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pozostałe atrakcje, z których będą mogli skorzystać odwiedzający, to m.in. bursztynowa apteka, bursztynowe SPA oraz biblioteka tematyczna. Prawdziwym hitem, który w przyszłości może pojawić się w Wielkim Młynie, a o którym na razie głośno się nie mówi, jest legendarna bursztynowa komnata. Rzecz jasna, cudo wykonane ze złota Bałtyku nie będzie namacalnym eksponatem... zobaczymy je za to w formie trójwymiarowej wizualizacji. Pozostała część Młyna, której muzeum nie planuje zagospodarować, zostanie wynajęta pod działania komercyjne. W tych wnętrzach powstanie m.in. kawiarnia i restauracja.

Po przeprowadzce

Zespół Przedbramia, w którym od 2006 r. mieści się Muzeum Bursztynu, liczy sobie zaledwie 300 m kw. Rocznie odwiedza je około 90 tys. turystów z całego świata, a wewnątrz można oglądać m.in. kolekcję okazów przyrodniczych, neolityczne wyroby z bursztynu, nowoczesną biżuterię, a także cele więzienne zaaranżowane w historycznej Katowni. Póki co, nie podjęto ostatecznej decyzji, co stanie się z obecną siedzibą muzeum po przeprowadzce. -Rozważamy kilka możliwości - zdradza dyrektor MHMG, Waldemar Ossowski. -Albo przygotujemy wystawę dotyczącą historii dawnych fortyfikacji miasta albo stałą ekspozycję prezentującą dzieje rzemiosła gdańskiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki