Gigantyczny przekręt! Oszukała klientów na 400 milionów. Super oszustka wreszcie za kratami

2022-01-14 16:51
Super oszustka wreszcie za kratami
Autor: POLICJA

Teraz już się nie wywinie! Joanna S. (54 l.), właścicielka Galleri New Form, która oszukała klientów na ponad 400 milionów złotych, oferując im inwestycję w bezwartościowe działa sztuki, trafiła do aresztu w Warszawie i usłyszy zarzuty oszustwa.

Joanna S. oferowała bogatym klientom zakup dzieł sztuki i odkupienie ich z 36-procentowym zyskiem. Swoje interesy prowadziła w Szwecji, Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i krajach arabskich. Inwestorami byli politycy, biznesmeni, sportowcy i celebryci, którzy w zamian za certyfikat posiadania rzeźby i powierzali Joannie S. fortuny. Klienci nigdy nie doczekali się zarobku ani nawet zwrotu pieniędzy. Ofiarą Joanny S. padło ponad 1200 osób. W 2018 roku oszustka zniknęła, a za nią oraz jej synem Mikaelem S. wystawiono listy gończe, Europejski Nakaz Aresztowania oraz Czerwoną Notę Interpolu. W siedzibach ich galerii w Białymstoku, Warszawie i Gdyni policjanci znaleźli prawdziwą fortunę m.in. 5 milionów złotych w gotówce oraz kilogramy złota i srebra sztabkach i monetach.

W październiku oszuści zostali zatrzymani w Hiszpanii, ale tamtejszy sąd szybko ich wypuścił więc znów dali nogę. W listopadzie znów ich zatrzymano i osadzono w areszcie w Madrycie. W środę odbyła się ekstradycja Joanny S., która trafiła do aresztu w Warszawie.

- Podejrzana zostanie doprowadzona do prokuratury, gdzie usłyszy zarzuty m.in. oszustw na kwotę prawie 400 milionów złotych, prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia oraz tzw. prania brudnych pieniędzy w kwocie prawie 45 milionów złotych – mówi Paweł Soboń zastępca Prokuratora Regionalnego w Białymstoku.

Wkrótce Polsce zostanie wydany również Mikael S. Oszustom będzie grozić 15 lat więzienia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE