Już w sobotę wejdziemy na gdyński szlak modernizmu!

i

Autor: www.gwo.pl Już w sobotę wejdziemy na gdyński szlak modernizmu!

Gra miejska Gdynia już w sobotę. Obserwuj, kombinuj i wygrywaj! [HISTORIA, INFORMATOR]

2015-06-10 11:23

Chcesz poznać zakamarki Gdyni? Kochasz modernistyczne budowle tego miasta? I... jesteś nastolatkiem? Koniecznie weź udział w grze miejskiej „Gdynia się liczy”, która startuje już w najbliższą sobotę. Zostało mało czasy na zapisy!  

Grę miejską Gdynia się liczy organizuje Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe i Muzeum Miasta Gdyni. - Gdynia, w przeciwieństwie do Gdańska, raczej nie kojarzy się z zabytkami architektury. Niesłusznie. Zabytkiem nie jest wyłącznie renesansowa kamienica lub średniowieczny kościół z witrażami. Może nim być również budynek biurowy, dworzec kolejowy lub nawet hala targowa. A takich niezwykle ciekawych zabytków, które liczą sobie kilkadziesiąt lat, jest w Gdyni bardzo wiele – mówią organizatorzy sobotniej imprezy w Gdyni.

Historia gdyńskiego modernizmu w pigułce

Tak, miasto Gdynia liczy sobie niecałe sto lat. Co tu można znaleźć za zabytki, powie ktoś. Cóż, jeżeli ktoś kocha modernizm w architekturze, w Gdyni poczuje się znakomicie. 

Już pod koniec lat dwudziestych zaczęły tutaj wyrastać reprezentacyjne budowle, utrzymane właśnie w konwencji „surowego” modernizmu. Dość wspomnieć o zachowanych do dziś budynkach Urzędu Morskiego (ulica Chrzanowskiego), Państwowego Instytutu Meteorologicznego (Waszyngtona), kamienicy Stanisława Pręczkowskiego (Skwer Kościuszki), dawnym biurowcu PLO (10 Lutego), czy kamienicy z Domem Towarowym „Bon Marche” (Świętojańska). No i nie sposób nie wspomnieć o perle tego modernistycznego wówczas szału – słynnym do dziś, położonym na rogu 3 Maja i 10 Lutego Bankowcu. 

Wybudowany w latach 30. Bankowiec to ikona gdyńskiego modernizmu.

i

Autor: facebookowa strona Mini Muzeum „Bankowiec” Wybudowany w latach 30. Bankowiec to ikona gdyńskiego modernizmu.

Gra miejska Gdynia się liczy - jaki jest cel?

Warto wejść na szlak gdyńskiego modernizmu i zrobić to już w sobotę. 
- Celem gry Gdynia się liczy jest popularyzacja wiedzy o modernistycznej architekturze tego miasta. Ale także promowanie matematyki, bez znajomości której nie powstałaby przecież nawet najprostsza konstrukcja architektoniczna – mówią organizatorzy sobotniej zabawy.

Trasę gry przygotowali pracownicy Działu Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, a zadania matematyczne powstały w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym, oficynie, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w publikacjach do nauki matematyki. Do każdego obiektu, do którego dotrą uczestnicy, przypisane będzie zadanie matematyczne. Aby rozwiązać zadanie, trzeba będzie się wykazać pomysłowością. Każda zagadka ma oczywiście jedno rozwiązanie, ale można do niego dojść różnymi drogami.

Gra miejska Gdynia się liczy - jak i kiedy gramy?

Na starcie wszystkie zespoły otrzymają pakiet startowy – mapkę z zaznaczonymi obiektami, a także koperty z zadaniami matematycznymi. Każda grupa będzie docierać do obiektów zaznaczonych na mapie w innej kolejności. Tych punktów będzie w sumie 7. Przejście całej trasy i rozwiązanie zadań nie powinno zająć uczestnikom więcej niż 3 godziny. Wygra ta drużyna, która jako pierwsza dotrze na metę z jak największą liczbą rozwiązanych zadań. Zespoły, które zajmą trzy pierwsze miejsca, otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów.

Gra miejska Gdynia się liczy - kto może zagrać?

Co ważne, gra jest przeznaczona dla uczniów w wieku od 12 do 15 lat. Aby wziąć udział w zabawie, należy zarejestrować zespół liczący maksymalnie 5 osób )w każdym zespole musi być przynajmniej jedna osoba pełnoletnia).

Gra rozpoczyna się o godzinie 10.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1).

Zgłoszenia do gry Gdynia się liczy są przyjmowane do 10 czerwca 2015 r. do godz. 24.00. Udział w grze należy zgłaszać na adres [email protected](tel. 58 764 62 11).
Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko, datę urodzenia każdego z uczestników i PESEL (w celu ubezpieczenia uczestników gry) oraz datę urodzenia, telefon kontaktowy i adres e-mail opiekuna zespołu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki