Oszustwa finansowe

i

Autor: Pixabay.com / CC0 Oszustwa finansowe

Grupa przestępcza oszukiwała banki i kredytobiorców! Gdańska prokuratura stawia zarzuty

2019-04-11 12:55

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje postępowanie w sprawie oszustw na szkodę kredytobiorców oraz banków. Podejrzane małżeństwo usłyszało już zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz prania brudnych pieniędzy. Trzy kolejne osoby oskarżone są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy odpowiedzą natomiast za oszustwa wobec mienia znacznej wartości.

Z ustaleń prokuratury wynika, że podejrzani bez uprawnień świadczyli usługi pośrednictwa kredytowego. - Działalność prowadzona była z wykorzystaniem biur funkcjonujących na terenie całego kraju. Sprawcy wykorzystywali zaufanie klientów oraz ich trudną sytuację finansową - poinformowała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - W większości były to osoby szukające możliwości spłaty zadłużenia poprzez wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Poszkodowani byli wprowadzani w błąd co do warunków zawieranych umów, w tym wysokości kredytu i wysokości rat kredytowych - dodała rzecznik gdańskiej prokuratury.

Banki były oszukiwane przez sprawców dzięki podrabianym lub przerabianym dokumentom. Kredytobiorców zobowiązywano do dokonywania opłat tytułem obniżenia rat kredytu bądź gwarancji jego spłaty. Pieniądze wpływały na konta siedmiu podmiotów zarządzanych lub kontrolowanych przez osoby kierujące grupą przestępczą.

Zobacz także: Oszustki z woj. pomorskiego. Tych kobiet poszukuje policja. Uważajcie na nie! [TOP 10]

- Kwota wyłudzonych w ten sposób pieniędzy od lutego 2017 roku do stycznia 2019 roku przekracza 1,6 miliona złotych. Z analizy 11 ze 100 wykorzystywanych w procederze rachunków bankowych wynika, że kwota ta może wynieść ponad 6 milionów złotych. Jest to suma wpłat dokonanych przez ponad 400 osób - podaje prokuratura.

Podejrzani nie przyznają się do winy. - Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kierowanie taką grupą zagrożone jest karą więzienia od roku do 10 lat. Przestępstwo oszustwa wobec mienia znacznej wartości wiąże się z pozbawieniem wolności od roku do 10 lat. Za uczynienie stałego źródła dochodów z procederu przestępczego grozi natomiast do 15 lat więzienia - przypomina Grażyna Wawryniuk.

Informacje o sprawie przekaznao do KNF, UOKIK oraz Związku Banków Polskich.

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki