Gdańsk: Strajk kobiet przed Katedrą Oliwską

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express

Kobiety zablokują Trójmiasto! Strajk samochodowy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Gdzie jeszcze? [1-3.02.2021]

2021-02-01 13:00

Strajk kobiet ponownie na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu i innych pomorskich miast. Od poniedziałku do środy (1-3 lutego 2021) planowane są kolejne protesty. To pokłosie budzącego skrajne emocje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego oraz ubiegłotygodniowej publikacji wyroku. Osoby sprzeciwiające się zakazowi aborcji protestują, blokując ruch i manifestując swoją dezaprobatę wobec władzy. Gdzie spodziewane są utrudnienia? W których miejscach odbędą się demonstracje? Przedstawiamy listę lokalizacji w Trójmieście i na całym Pomorzu.

Strajk kobiet. Protesty i utrudnienia w Pomorskiem! LISTA MIEJSC [1-3.02.2021]

Strajk kobiet znów przybiera na sile. Organizowane są kolejne demonstracje. Na Pomorzu odbędą się protesty piesze i samochodowe. Kierowcy muszą liczyć się z korkami. Strajk obejmie nie tylko Trójmiasto, ale również inne pomorskie miejscowości. Część lokalizacji jest już znana. Gdzie należy spodziewać się utrudnień w ruchu? Oto lista miejsc...

Strajk kobiet na Pomorzu. Gdzie i kiedy odbędą się protesty [1-3.02.2021]

Miejsca demonstracji 1 lutego 2021:

  • GDAŃSK - 19:00 - Przemarsz i blokada Huciska
  • SZTUM - 17:00 - Protest przy ulicy Mickiewicza
  • STAROGARD GDAŃSKI - 17:00 - Protest pieszy z Rynku (po pół godziny dołączą zmotoryzowani przy Agro Kociewie)

W środę (3 lutego 2021) planowane jest natomiast wydarzenie pod hasłem "Ostra Jazda Trójmiasto - Nie dla zakazu aborcji". - Gdynia jedzie do Gdańska, Gdańsk do Gdyni! O godzinie 18:00 spotykamy się na parkingach pod Multikinem w Gdańsku oraz CH Riviera w Gdyni - zapowiadają organizatorki.

Najnowsze informacje dotyczące strajków na Pomorzu dostępne są w aktualizowanym poście na stronie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca na Facebooku. Wpis załączamy poniżej.

Strajk kobiet przeciw zakazowi aborcji po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Przed przeszło trzema miesiącami (22 października 2020) obradujący w pełnym składzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczenie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją. - Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę - mówił wówczas Justyn Piskorski. Większość sędziów zgodziła się z tą opinią, a odrębne zdanie wyrazili jedynie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Efektem wyroku były protesty, podczas których uczestnicy domagali się zmiany prawa aborcyjnego, wyrażając przy tym niechęć do rządzącej obecnie partii i jej długoletniego lidera.

W środę (27 stycznia 2021 roku) Trybunał Konstytucyjny ogłosił uzasadnienie wyroku. Kilka godzin później został on opublikowany w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu demonstracje w całym kraju ponownie się nasiliły.

Kolejny dzień protestów w Gdańsku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki