Koronawirus [ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE]

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express

Koronawirus. Gdzie ODDAĆ OSOCZE w Gdańsku? Jak zostać DAWCĄ OSOCZA w Pomorskiem? OZDROWIEŃCY a COVID-19

2020-11-19 8:00

Dawcy osocza pilnie poszukiwani! Jak zostać dawcą osocza w Pomorskiem? Gdzie oddać osocze w Gdańsku? Czy można to zrobić w innych miastach regionu? Jak pomóc chorym na COVID-19, ciężko przechodzącym infekcję? Koronawirus przyczynił się w Polsce do przeszło 11 tysięcy zgonów, w tym ponad 500 na Pomorzu. Osocze ozdrowieńców pomaga w leczeniu COVID-19. Niestety, wciąż go brakuje, a ofiar koronawirusa przybywa. Podpowiadamy, gdzie oddać osocze w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie, Kartuzach czy Wejherowie. Sprawdź, kogo uznaje się za ozdrowieńca. Jakie warunki należy spełnić, aby zostać dawcą osocza? Zobacz szczegóły!

Spis treści

  1. Koronawirus. Kim jest OZDROWIENIEC po COVID-19?
  2. DAWCA OSOCZA. Kto może nim zostać?
  3. Gdzie oddać osocze w Pomorskiem? [GDAŃSK, GDYNIA, KOŚCIERZYNA, KARTUZY, WEJHEROWO]
  4. Gdańsk: Oddanie osocza po przejściu COVID-19. Gdzie trzeba się zgłosić?
  5. Osocze ozdrowieńców do leczenia COVID-19. Jest ważny apel!

Dawcy osocza potrzebni od zaraz! W Pomorskiem za ozdrowieńców uznaje się już około 18 tysięcy osób. Niestety, osób chorych na COVID-19 jest zdecydowanie więcej. Dla najciężej przechodzących kontakt z koronawirusem osocze ozdrowieńca może okazać się kluczowe. Zawiera ono bowiem przeciwciała, które wspomagają leczenie pacjentów zmagających się z COVID-19, a także zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Właśnie dlatego dawcy osocza są tak pilnie poszukiwani w Gdańsku, na Pomorzu i w całej Polsce. Kim jest ozdrowieniec? Kto może zostać dawcą osocza? Gdzie oddać osocze w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie, Kartuzach oraz Wejherowie? Oto zestaw najbardziej istotnych informacji.

Koronawirus. Kim jest OZDROWIENIEC po COVID-19?

  • Osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).

LUB

  • Osoba, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR.

DAWCA OSOCZA. Kto może nim zostać?

Pierwszym warunkiem jest spełnienie kryteriów klasyfikacji z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 roku w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U. 2017 poz. 1741). Z tego grona wyselkcjonowane mogą zostać osoby, które spełniają poniższe warunki.

  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów bądź zakończenia izolacji.

LUB

  • Przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz minęło 18 dni od zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

LUB

  • Nie miały stwierdzonego zakażenia, a obecnie w krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
  • Są w wieku 18-60 lat, dawcy wielokrotni są przyjmowani do 65 roku życia.
  • Wyrażą pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Gdzie oddać osocze w Pomorskiem? [GDAŃSK, GDYNIA, KOŚCIERZYNA, KARTUZY, WEJHEROWO]

  • RCKiK w Gdańsku (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15-12:30, zaś w sobotę po wcześniejszym umówieniu godziny),
  • Oddział Terenowy w Gdyni-Redłowo (rejestracja do oddania osocza w godzinach 7:15-12:30),
  • Oddział Terenowy w Kościerzynie (rejestracja do oddania w godzinach 7:15-12:30),
  • Oddział Terenowy w Kartuzach (rejestracja do oddania w godzinach 7:00-11:30),
  • Oddział Terenowy w Wejherowie (rejestracja do oddania osocza w godzinach 7:00-10:30).

W Oddziałach Terenowych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Kwidzynie istnieje możliwość oddania przez Ozdrowieńców krwi pełnej (450 mililitrów).

Gdańsk: Oddanie osocza po przejściu COVID-19. Gdzie trzeba się zgłosić?

Badania są wykonywane w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny z jedną z przedstawicielek Copernicusa bądź Urzędu Marszałkowskiego. Dane przekazujemy poniżej.

  • Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), numer telefonu: +48 572 333 124, adres e-mail: [email protected]
  • Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), numer telefonu: +48 519 542 253, adres e-mail: [email protected]

Przed pobraniem osocza ozdrowieniec przechodzi szereg testów. Określa się jego grupę krwi, bada na obecność HBV, HCV, HIV czy kiły. Bada się też oczywiście miana przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Ich odpowiednia ilość odpowiada za skuteczność terapii.

- Po wstępnych badaniach na obecność przeciwciał, pacjent zostanie przekierowany do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, gdzie pobierane jest osocze - tłumaczą koordynatorzy.

Osocze ozdrowieńców do leczenia COVID-19. Jest ważny apel!

RCKiK apeluje do ozdrowieńców, aby tłumnie się zgłaszali. Wraz z liczbą dawców zwiększa się szansa na uzyskanie osocza o właściwych parametrach.

Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki