Kto i dlaczego zabija foki w Bałtyku?

2018-06-07 14:38

Martwe foki są od dwóch tygodni znajdowane na bałtyckich plażach. Nie ma wątpliwości, że za część z tych wydarzeń jest odpowiedzialny człowiek. Komu i dlaczego przeszkadzają żyjące w Bałtyku foki? Reporterzy Radia ESKA oraz ESKA INFO przyjrzeli się sprawie bliżej.

Ktoś zabija foki w Bałtyku! Zobacz TO WIDEO:

  • Od kilkunastu dni na bałtyckich plażach znajdowane są martwe foki.
  • Jedna z fok miała przeciętą powłokę brzuszną, co wskazuje na celowe działanie człowieka.
  • Wiele wskazuje na to, że brutalne akty są ze sobą powiązane.
  • Obrońcy praw zwierząt oferują nagrody za wskazanie sprawcy.
  • Na celowniku organizacji znaleźli się rybacy.

Pod koniec maja na plaży w Gdyni znaleziono dwie martwe foki z przywiązaną cegłą. Kolejną ofiarą była foka Helenka, podopieczna fokarium na Helu. Miała rozbitą rozbitą głowę. W minioną niedzielę o znalezieniu ciała czwartej zabitej foki poinformowali pracownicy gdańskiego fokarium.


W środę (6 czerwca) na brzegu Bałtyku natknięto się na piąte już martwe zwierzę z tego samego gatunku. Tym razem do śmierci prawdopodobnie nie przyczynił się człowiek, jednak ekolodzy z Błękitnego Patrolu wolą dmuchać na zimne.

Zobacz także: Ktoś zabija foki w Bałtyku. Ogromna nagroda pieniężna za wskazanie sprawcy! [WIDEO]

"Świadome działanie człowieka"

- Czwarta znaleziona foka miała przeciętą powłokę brzuszną, co na pewno oznacza świadome działanie człowieka. Co więcej, widzimy w tych brutalnych aktach pewne podobieństwa. Podejrzewamy, że stoi za nimi ten sam człowiek lub grupa osób. Więcej szczegółów poznamy jednak dopiero w toku prowadzonego śledztwa - wyjaśniał Michał Krauze, lider Błękitnego Patrolu WWF, w rozmowie z reporterką Radia ESKA.

Obrońcy praw zwierząt biją na alarm, bo martwe foki wyrzucane przez fale Bałtyku to ostatnio prawdziwa plaga. Za wykrycie sprawcy, który zabija foki, wyznaczone zostały nagrody o łącznej kwocie 55 tysięcy złotych! O 35 tysiącach złotych pisze Fundacja Świat Zwierzętom, a 20 tysięcy oferuje pisarka, Maria Nurowska.

"Foki trzeba ubijać"

Dla kogo będące pod ochroną foki stanowią przeszkodę? Otwarcie przyznają się do tego rybacy, którym foki wyjadają ryby z sieci, powodując duże straty finansowe. - Foki trzeba ubijać, bo to są moi wrogowie - tłumaczył jeden z rybaków w rozmowie z reporterką Radia ESKA. - Rzeczywiście, robią nam szkody. Wyjadają nam ryby z siatek - dodaje inny rybak

Zobacz także: Gdynia: Martwe foki znalezione z pętlami na szyjach! [ZDJĘCIE]

Mimo ogromnej nagrody pieniężnej, nikt nie wydaje jednak sprawcy bądź sprawców. Choć rybacy zgodnie przyznają, że foki są dla nich szkodnikami, twierdzą, że nie wiedzą, kto może być odpowiedzialny za ich brutalne wybijanie.

Zaplątanie w sieci najczęstszą przyczyną śmierci

Foki szare to chronione zwierzęta wodno-lądowe. W Morzu Bałtyckim żyje ich około 30 tysięcy. - W czasie swych morskich wędrówek foka może przypadkowo zaplątać się w sieci. Dziś to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci, zwłaszcza wśród młodych osobników. Zdarza się także, że zwierzęta zaglądają do sieci rybackich w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego prowadzimy wspólnie z rybakami działania na rzecz bezpieczniejszego dla fok zrównoważonego rybołówstwa - informuje Światowy Fundusz na rzecz Przyrody.

Aby zobaczyć zdjęcia z helskiego fokarium, kliknij w fotografię u góry artykułu. Posłuchaj także ostatniej relacji Aleksandry Szocik, reporterki Radia ESKA:


Zobacz także: Pomorskie: Znaleziono kolejną martwą fokę! [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki