Mieszkańcy NIE CHCĄ parkingu w centrum Gdańska. "Wytną nam ostatnie drzewa"

2019-12-02 8:15 Dominika Bakura
Podwale Staromiejskie
Autor: Google Street View Podwale Staromiejskie

– Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tej inwestycji – mówią mieszkańcy Śródmieścia, którzy złożyli w gdańskim magistracie petycję ws. wycinki drzew przy ulicy Podwale Staromiejskie. To właśnie tam, według planów miasta, miałby powstać parking kubaturowy. – Jego budowa to duże zagrożenie dla zabytków – tłumaczy Wojciech Rudnicki, inicjator obywatelskiego zrywu.

W formule partnerstwa publiczno-prywatnego w mieście mają się pojawić cztery nowe parkingi: pod Podwalem Staromiejskim, Targiem Węglowym, Podwalem Przedmiejskim oraz przy Długich Ogrodach. Łącznie mają zapewnić one 1202 miejsca parkingowe.

– W Śródmieściu trudno znaleźć miejsce parkingowe, to fakt. Budowa takiego parkingu to jednak skrajna głupota. Wycinamy drzewa, które dają tlen. Tak nie powinno być – mówi jeden z mieszkańców dzielnicy. 

Oprócz wycinki drzew, inicjatorzy petycji podkreślają także, że budowa parkingu może mieć wpływ na okoliczne zabytki.

– Budując parking, przyczyniamy się do dewastacji i destrukcji zabytków – mówi Wojciech Rudnicki. – Co więcej, taka inwestycja przyczyni się do zwiększenia zanieczyszczeń i spalin generowanych przez auta, które będą ciągle stać w korku – dodaje inicjator petycji.

- To dewastacja zabytków – mówi w rozmowie z Radiem Eska, Wojciech Rudnicki, inicjator petycji.

Petycja mieszkańców Śródmieścia trafiła już na biurko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Konserwator cały czas analizuje lokalizacje, wpływ parkingu na zabytkowe otoczenie. My wiemy, że w miejscu gdzie te parkingi będą budowane, są średniowieczne relikty. O tym mówią nam źródła, mapy. Decyzja ta nie jest więc łatwa dla konserwatora, ale w najbliższym czasie na pewno zostanie podjęta – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Decyzja będzie podjęta w najbliższym czasie – dodaje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Złożona w magistracie w ostatni czwartek petycja to nie pierwsza próba wpłynięcia na władze miasta i inwestora ze strony mieszkańców. W połowie roku Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej złożyło dwa obywatelskie projekty uchwał. Celem ich była zmiana planu miejscowego dla parkingu przy Podwalu Staromiejskim, a także inwestycji planowanej na Długich Ogrodach.